20 milionów wglądów do elektronicznej księgi wieczystej

- Możliwość przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet to ułatwienie, które odczują i z którego korzystać będzie wiele tysięcy osób dziennie – mówił rok temu, 16 czerwca 2010 r. Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. – Zainteresowanie z jakim spotkało się uruchomione przez nas rozwiązanie przeszło moje najśmielsze oczekiwania – mówi dzisiaj szef resortu sprawiedliwości.
Już w pierwszym dniu po uruchomieniu tego rozwiązania na stronę ekw.ms.gov.pl weszło ponad 100 tysięcy osób. W kolejnych tygodniach i miesiącach liczba osób chcących przejrzeć księgę wieczystą przez Internet nie malała.

Liczba wglądów do elektronicznych ksiąg wieczystych, od dnia uruchomienia usługi do dzisiaj, to dokładnie 19.782.664!

Każdego dnia na stronę ekw.ms.gov.pl jest średnio ponad 58 tysięcy wejść!

- Do czasu uruchomienia tego rozwiązania, księgę wieczystą można było przejrzeć w sądzie. Dla wielu stanowiło to sporą uciążliwość, choćby ze względu na konieczność udania się do sądu, poczekania w kolejce. Od roku możemy to zrobić bez wychodzenia z domu. Oczywiście za darmo. Zainteresowanie jakim cieszy się elektroniczna księga wieczysta jest dowodem na to jak bardzo oczekiwanym było uruchomienie tego rodzaju usługi – mówi Minister Krzysztof Kwiatkowski. – To także dowód na rewolucję informatyczną z jaką mamy do czynienia w wymiarze sprawiedliwości. Od ponad roku, również z sukcesem, działa e-sąd, wdrażamy nagrywanie na salach rozpraw. A to nie wszystko – dodaje Minister Sprawiedliwości.

Przeglądanie przez Internet ksiąg wieczystych, znajdujących się w Centralnej Bazie Danych, możliwe jest po podaniu numeru księgi wieczystej prowadzonej w postaci elektronicznej.Treść księgi wieczystej znajdującej się w Centralnej Bazie Danych można przeglądać wraz ze wzmiankami dokonanymi przez sąd.

Swobodny dostęp do możliwości przeglądania ksiąg wieczystych istotnie zwiększył bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest np. sprawdzenie treści księgi wieczystej nieruchomości, nawet w chwili podpisywania umowy zakupu.

Jak przejrzeć księgę przez Internet?

Jest to możliwe poprzez stronę główną Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl bądź przez stronę  www.ekw.ms.gov.pl: Moduł Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj