5 podstawowych porad dotyczących zasilania awaryjnego pieca centralnego ogrzewania

ogrzewanie-w-domu

5 podstawowych porad dotyczących zasilania awaryjnego pieca centralnego ogrzewania

Piec centralnego ogrzewania, nawet jeśli opalany jest gazem lub innym paliwem stałym, wymaga zasilania elektrycznego. Chodzi przede wszystkim o doprowadzenie prądu do pompy wody, która rozprowadza ją po grzejnikach w domu, ale również o zasilanie sterowników, w które wyposażonych jest wiele nowoczesnych pieców. Brak awaryjnego zasilania pieca c.o. może sprawić, że w domu będzie zimno, a jeśli przerwy w zasilaniu trwają dłużej, może dojść nawet do zniszczenia instalacji w wyniku za dużego ciśnienia gotującej się wody. W związku z tym awaryjne zasilanie powinno być niezbędnym elementem wyposażenia każdego systemu ogrzewania. Oto pięć podstawowych porad dotyczących zasilania awaryjnego pieca c.o.

1. Wybór urządzenia dostarczającego prąd

W gniazdu elektrycznym napięcie wynosi 230V. Jednak w sytuacji, gdy zabraknie prądu żaden akumulator nie będzie w stanie wygenerować takiego napięcia – standardowo wynosi ono 12V. Niezbędna jest więc odpowiednia przetwornica, która prąd o niskim napięciu z akumulatora zamieni na prąd o wysokim napięciu dostosowany do zasilania pieca c.o., ale również innych urządzeń, które korzystają z elektryczności sieciowej. Wiele osób rozważa wybór innych urządzeń, które mogą dostarczyć prąd w razie zaniku zasilania. Jednym z nich jest UPS, który najczęściej ma wbudowany akumulator – sprawdzi się on dobrze do sprzętu komputerowego, w którym pozwoli zapisać wszystkie pliki i wyłączyć następnie komputer, bo jego czas działania przewidziany jest zazwyczaj na kilkanaście minut. Kolejnym jest agregat, który jednak nie jest zbyt praktyczny. W wypadku instalacji centralnego ogrzewania potrzeba znacznie dłuższego czasu pracy, ale również wygody, więc przetwornica z akumulatorem jest najlepszym rozwiązaniem.

2. Parametry przetwornicy do zasilania awaryjnego pieca centralnego ogrzewania

Pomimo tego, że przetwornica jest najlepszym rozwiązaniem do zasilania awaryjnego pieca centralnego ogrzewania, nie oznacza to, że można wybrać dowolne urządzenie tego typu. Trzeba pamiętać przede wszystkim o dwóch parametrach, którymi powinny się charakteryzować przetwornice. Podstawowym parametrem jest moc. Jest to wartość, którą wyraża się w Watach i oznacza jak duży pobór mocy mogą mieć urządzenia podłączone do przetwornicy. Przed zakupem należy więc sprawdzić jakiej mocy wymaga pompa pieca lub sterownik i kupić przetwornicę z pewnym zapasem. Nie ma natomiast potrzeby kupowania przetwornicy do zasilania awaryjnego pieca c.o. z dużym „zapasem” watów, bo są one po prostu droższe, a – o ile nie chce się podłączać innych urządzeń do tej samej przetwornicy – tak duży nadmiar nie jest do niczego potrzebny.

Drugi bardzo ważny parametr to tak zwana sinusoida. Do zasilania awaryjnego pieca c.o. trzeba koniecznie wybrać tak zwany pełny sinus. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że taki opis mówi o jakości generowanego prądu, a sinus odnosi się do wykresu przepływu prądu. Przetwornice o pełnym sinusie generuje prąd identyczny jak w gniazdu, a takiego wymaga właśnie między innymi pompa przy piecu, aby działała bez zarzutu.

3. Wybór odpowiedniego akumulatora

Drugim niezbędnym elementem zasilania awaryjnego pieca c.o. jest akumulator. Dla wielu osób pierwszą myślą jest wykorzystanie zwykłego akumulatora samochodowego. Jest to jednak zły wybór, głównie ze względów bezpieczeństwa. Akumulatory te nie gwarantują pełnej szczelności, a podczas pracy mogą wydobywać się z nich groźne i łatwopalne gazy, więc zdecydowanie nie powinno korzystać się z nich w zamkniętych pomieszczeniach. Najlepiej wybrać droższe, ale bezpieczne akumulatory żelowe, bądź wykonane w technologii AGM. Ich podstawowym parametrem jest pojemność podawana w amperogodzinach (ah). Im jest większa, tym dłużej piec (pompa lub sterownik) będzie działać bez prądu z sieci. Dobrze jest wybrać taki akumulator, który zapewni co najmniej kilka godzin zasilania. Aby wyliczyć jak długą pracę będzie mógł zaoferować dany akumulator można skorzystać z kalkulatora, który dostępny jest na tej stronie internetowej – https://www.eltrox.pl/wiadomosci/obliczanie-czasu-pracy-akumulatora/.

4. Gotowy zestaw czy pojedyncze elementy?

Wiele osób zastanawia się czy przygotowując zasilanie awaryjne pieca c.o. powinni sami skompletować i połączyć jego elementy czy może zdecydować się na gotowe zestawy awaryjnego zasilania. Bardziej zaawansowani użytkownicy, mogą zdecydować się na dobranie poszczególnych elementów osobiście. Wtedy mogą mieć pewność, że wszystkie ich potrzeby zostaną zaspokojone. Z drugiej strony, użytkownicy mniej obeznani w tym temacie powinni zdecydować się raczej na gotowe zestawy. Przykład takiej oferty można znaleźć pod tym linkiem – https://www.eltrox.pl/elektronika/zestawy-do-awaryjnego-zasilania.html. Decydując się na taki komplet ma się bowiem pewność, że jest on dobrany optymalnie i sprawdzi się idealnie w zdecydowanej większości sytuacji.

5. Funkcje dodatkowe zestawu awaryjnego zasilania

Wybierając zestaw awaryjnego zasilania do pieca c.o. dobrze jest wybrać taki, który będzie wymagał jak najmniej obsługi, a co z tym idzie – będzie po prostu najwygodniejszy. Większość z zestawów jest cały czas podłączonych do pieca i sieci elektrycznej pełniąc dodatkową funkcję stabilizatora napięcia. W razie braku prądu w sieci, przełączają się one automatycznie na zasilanie z akumulatora. Gdy następuje wznowienie dostawy prądu ponownie przełączają się na zasilanie z sieci, a wbudowany prostownik ładuje akumulator. Dobrze jest również, aby zestaw był wyposażony w odpowiednie zabezpieczenie przeciw przegrzaniu lub przeciążeniu, a także w układ zapobiegający całkowitemu rozładowaniu się akumulatora – dzięki temu będzie cały czas gotowy do pracy.

Zasilanie awaryjne pieca centralnego ogrzewania – w razie wątpliwości warto zapytać fachowca

Tylko pozornie wybór odpowiedniego zasilania awaryjnego pieca c.o. jest trudnym zadaniem. Aby zabezpieczyć się przed przerwami w dostawach prądu wcale nie trzeba mieć dogłębnej wiedzy z elektryki czy fizyki. Wystarczy pamiętać tylko o kilku prostych zasadach, a w razie jakichkolwiek wątpliwości spytać sprzedawcę, który na pewno będzie w stanie doradzić dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj