Bio-beton – żyjąca elewacja

Naukowcy z Universitat Politècnica de Catalunya – BarcelonaTech (UPC) opracowali pewnego rodzaju „biologiczny beton” dedykowany elewacjom budynków lub innym konstrukcjom postawionym w klimacie śródziemnomorskim.

Bio-beton powstał w oparciu o dwa materiały cementowe. Pierwszy z nich to cement portlandzki, który został wykorzystany przez naukowców do konwencjonalnego gazowania betonu, celem obniżenia pH do ok. 8. Drugi to cement na bazie fosforanu magnezu (MPC), który ma również zastosowanie w medycynie i stomatologii.

Bio-beton
Fot. UPC

Innowacyjną właściwością betonu jest to, że działa jako naturalne podłoże dla rozwoju niektórych roślin jak np. mikroalg, grzybów, porostów i mchów, ponieważ beton biologiczny ma środowisko lekko kwasowe. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju materiału elewacja budynku będzie się kolorystycznie zmieniać w sposób zgodny z porami roku, co doda jej specyficznego uroku.

„Biologiczny beton” jest zewnętrzną warstwą elewacji w postaci panelu, a zatem nie oddziałuje na beton konstrukcyjny budynku i nie wpływa na jego stabilność oraz trwałość. Ma potrójną strukturę, dlatego ścienny ogród nie wymaga skomplikowanych systemów nawadniających.

W celu otrzymania biologicznego betonu nie wystarczy zmiana parametrów pH, ale jest też konieczna modyfikacja porowatości i chropowatości powierzchni.

Nowy materiał oprócz funkcji dekoracyjnej elewacji ma różne zastosowania. Nie tylko redukuje emisję CO2, ale pełni także rolę materiału izolacyjnego, jako regulator termiczny. „Biologiczny beton” można też wykorzystać jako pionową konstrukcję ogrodową oraz w procesie renowacji istniejących budynków.

Bio-beton
Fot. UPC

Katalońska firma ESCOFET 1886 SA, producent paneli betonowych, już wykazała zainteresowanie komercjalizacją innowacyjnego materiału.

3 Komentarzy

  1. mk121

    9 lutego 2013 at 11:37

    fajne

  2. rena1963ta

    17 kwietnia 2013 at 14:35

    całkiem ciekawe.

  3. jack from warsaw

    8 maja 2013 at 07:51

    można by użyć w mieście do budowy betonowych konstrukcji

Zaloguj się Logowanie

Komentuj