Branża nieruchomości pod czujną obserwacją banków

Kondycja branży nieruchomości wciąż budzi obawy europejskich banków, które nie rezygnują z restrykcyjnej polityki kredytowej – wynika z najnowszego raportu KPMG „CEE Property Lending Barometr 2010”.

Jednocześnie coraz więcej banków odchodzi od windykacji należności, na rzecz restrukturyzacji istniejących pożyczek i kredytów. Największe szanse na pozyskanie finansowania mają projekty z wysoką jakością aktywów i o stabilnym modelu biznesowym. Najmniej preferowany przez banki jest sektor hotelowy. Polska na tle regionu jest określana jako najlepsze miejsce do finansowania projektów deweloperskich.

Zróżnicowanie inwestycji w regionie

Duża redukcja inwestycji oraz różne wyniki w branży nieruchomości w zależności od kraju i rodzaju aktywów, utrzymują wśród instytucji finansowych niepewność odnośnie szybkiego ożywienia na rynku. Konsekwencją jest wstrzymanie środków finansowych na nowe inwestycje deweloperskie. Lepsza sytuacja panuje tylko w Polsce i w Czechach, gdzie sektor nieruchomości nie ucierpiał tak w skutek kryzysu, jak w innych krajach z regionu.

„Przed kryzysem finansowym poszczególne kraje Europy Środkowo-Wschodniej były postrzegane przez inwestorów jako całość, część jednego regionu” – komentuje Steven Baxted, Partner, Szef Zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w Firmie Doradczej KPMG – „Obecnie gospodarka każdego kraju jest postrzegana indywidualnie. Ta przemiana oraz wkładanie większe wysiłków w poszukiwanie aktywów o wysokiej jakości, powoduje wysokie zróżnicowanie inwestycji w regionie. Koncentracja inwestorów na gospodarkach osiągających lepsze wyniki przyniosła większe ożywienie na rynku nieruchomości w Polsce.”

Najważniejsze wnioski z raportu

•       Perspektywy rozwoju dla rynku nieruchomości wiążą się z ogólną sytuacją makroekonomiczną w danym kraju.

•       Banki nie zmniejszyły rygorystycznej polityki kredytowej wobec sektora nieruchomości.

•       Banki próbują restrukturyzować istniejące kredyty zamiast starać się o przejęcie nieruchomości,

•       Firmy posiadające projekty z wyższą jakością aktywów i z potencjalnie stabilnym modelem biznesowym mają większe szanse na skuteczną restrukturyzację zadłużenia.

•       Banki ponownie otwierają się na finansowanie projektów o dobrej jakości.

•       Pomimo spadającej od ostatniego kwartału 2008 roku wartości, mniej niż 1/3 ankietowanych banków wskazała na niską lub bardzo niską ufność wobec wycen aktywów.

•       Sektor hotelarski jest najmniej preferowany przez banki w kontekście finansowania, jednak dobre projekty inwestycyjne mogą liczyć na rozsądne warunki finansowania.

•       Polska jest najlepszym krajem w regionie, w zakresie pozyskiwania finansowania w branży nieruchomości. Na drugiej pozycji uplasowały się Czechy.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj