Co tak pachnie?

dom-salon

Co tak pachnie?

Każdy dom ma swój specyficzny zapach, który jest wypadkową wielu czynników. Zależy on od codziennych, powtarzalnych zachowań domowników, od czworonogów, które w domu mieszkają, a nawet od sposobu przyrządzania potraw. Czasami zapachy te mogą być drażniące. Jak sprawić, by wchodzące do domu osoby pytały już od drzwi – co tak pachnie?

Na świecie jest niezliczona ilość zapachów i każdemu odpowiadać może inny. Jednak są pewne grupy aromatyczne, które są miłe dla powonienia większości ludzi. Nie wszystkim odpowiada zapach pieczonego mięsa, ale większości podoba się aromat świeżej, wiosennej łąki. Jak zapewnić i utrzymać piękny zapach w domu? Oto kilka porad.

Aromatyczne nawilżanie powietrza

W ogrzewanych domach często powietrze jest zbyt suche i trzeba je nawilżać. Popularną metodą, którą stosuje się w takiej sytuacji, są nawilżacze powietrza, w formie ceramicznych naczyń z wodą, które umieszcza się na kaloryferach. Do tej wody wystarczy dodać kilka kropel ulubionego olejku zapachowego, który można kupić nawet w aptece. Po krótkim czasie w całym domu unosi się piękny zapach.

Odkurzacz jako źródło przyjemnego aromatu

W mieszkaniach, szczególnie tam, gdzie biegają nasi czworonożni ulubieńcy, codzienne odkurzanie podłóg jest wręcz koniecznością. Niestety worki w odkurzaczach wypełnione są sierścią i nieprzyjemnie pachną. Wystarczy jednak skropić filtry w odkurzaczu, a do worków wpuścić kilka kropel olejku eterycznego i w czasie sprzątania, w całym domu rozprzestrzeni się nasz ulubiony aromat.

Wietrzenie pomieszczeń

Choć zimą jest to trudne, bo otwieramy okna tylko na krótko, ale wiosną i latem warto wietrzyć solidnie wszystkie pomieszczenia. Naturalna świeżość i zapach wkroczą do mieszkania prawie bez naszego udziału.

Naturalne zapachy kryją się w kuchennych szafkach

W każdej kuchni łatwo znaleźć aromatyczne owoce, przyprawy, dzięki którym można przygotować zapachowe dekoracje do całego domu. Wystarczy w skórce pomarańczy umieścić suszone goździki i położyć je w salonie, w ozdobnej misie. Naturalny zapach rozejdzie się po całym domu. Do dyspozycji też najczęściej mamy cytryny, kawę, aromatyczne zioła.

Można też na parapecie umieścić pachnące rośliny, jak na przykład geranium, które zapewni świeży, lekko cytrynowy zapach w pomieszczeniu. Można zastosować dekoracyjne woreczki z lawendą. Jednym słowem to od inwencji i wyobraźni gospodarzy zależy to, co zostanie wykorzystane do stworzenia aromatycznych dekoracji.

Szeroki wachlarz gotowych rozwiązań

Świece zapachowe, elektryczne odświeżacze powietrza czy znakomite urządzenia z dyfuzorem to wszystko możemy zastosować w naszych mieszkaniach. Jednak na szczególną uwagę zasługują właśnie te ostatnie urządzenia. Nie emitują one zapachu przez cały czas. Uwalniają go sukcesywnie, według ustalonej intensywności przez domownika. Można więc samodzielnie zdecydować o wielkości i częstotliwości dawek aromatu.

Takie urządzenie ustawiamy na meblach lub półkach, z reguły na wysokości powyżej 180 cm. W zależności od wybranego stopnia intensywności, będzie ono uwalniać zapach przez miesiąc lub dwa. Tego typu gadżety oferowane są chociażby przez Airwick i rzeczywiście są gwarancją miłych wrażeń dla naszego nosa.

Piękny zapach w mieszkaniu jest więc na wyciągnięcie ręki. Wystarczy podjąć decyzję, który sposób jest najbardziej odpowiedni w naszym przypadku i po chwili, już od progu będzie nas witał ulubiony aromat.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj