Co to jest Smart TV? Który wybrać?

Web,Streaming,Media,Tv,Video,Service,Technology,,Multimedia,Internet,Communication

Co to jest Smart TV? Który wybrać?

Inteligentny telewizor – jeszcze kilkanaście lat temu taka nazwa wywołałaby zdziwienie. Dziś smart TV to standard, którego można się spodziewać w niemal wszystkich nowych modelach telewizorów. A co kryje się pod tą nazwą? Na czym polega „inteligencja” urządzenia – i jaki model warto wybrać?

Telewizor smart TV – czyli jaki?

Użytkownicy wymagają dziś od telewizorów znacznie więcej niż w przypadku ich kineskopowych przodków. Mają nie tylko dawać dostęp do tradycyjnej telewizji i radia, ale także oferować możliwość połączenia z internetem – odpalenia YouTube, Netflixa, Ipli it. Słowem: telewizji internetowej. A tę właśnie daje funkcja Smart TV.

Chcąc więc odpowiedzieć na pytanie, czym jest telewizor inteligentny, można powiedzieć bardzo ogólnie: telewizorem z internetem. A w praktyce może okazać się, że jest to także telewizor, który potrafi połączyć się ze smartfonem lub tabletem, dzięki któremu można prowadzić rozmowy przez Skype, albo który da się obsługiwać przy pomocy zarządzania głosowego (np. Asystenta Google czy Alexy od Amazonu). Dokładnych definicji smart TV jest bowiem tyle, ile funkcji, które daje. A możliwości jest naprawdę wiele, wszystkie łączy jednak jedno: dostęp do sieci.

Jakie są zalety korzystania ze Smart TV?

Dodatkowe funkcje mają nie tylko robić wrażenie (które niewątpliwie robi możliwość uruchomienia telewizora sygnałem głosowym), ale przede wszystkim podnosić komfort życia. Zalety posiadania telewizora typu Smart TV najłatwiej dojrzeć na przykładach jego możliwości:

  • uruchomienie YouTube na telewizorze – to wygodny sposób na odtwarzanie założonych już playlist przez kino domowe, a więc zdecydowanie lepsze efekty dźwiękowe. To także wygodniejszy trening z video-instruktorem: zdecydowanie łatwiej brać udział w lekcji puszczanej na 50-calowym ekranie, niż 6-calowym smartfonie.
  • Przeglądanie rodzinnych zdjęć i filmów – nagrania z letniego festiwalu, zdjęcia z ostatniego wesela i wiele, wiele innych cyfrowych pamiątek przy wykorzystaniu Smart TV można uruchomić nie tylko na laptopie czy pececie, ale także dużym ekranie telewizora… i to wszystkim osobom zgromadzonym w pokoju gościnnym.
  • Netflix na sofie – wieczór filmowy z rodziną czy samotny relaks przy ulubionym serialu z tytułami na żądanie i to na dużym ekranie – to zaleta, która przedstawia się sama!

Jaki Smart TV warto wybrać?

Wybór inteligentnych telewizorów jest naprawdę duży. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy Smart TV, jaki wybierzesz, obsługuje niżej wymienione technologie i funkcje:

  • Rozdzielczość 4K (Ultra HD) w parze z HDR – gwarantują bardzo dobrą jakość obrazu, wysoki kontrast i nasycenie barw,
  • system Ambilight – czyli tylnego kolorowego podświetlenia, które staje się aurą otaczającą telewizor na ścianie, dającą wrażenie wylewania się obrazu z ram,
  • sterowanie głosowe – Asystent Google lub Alexa pozwolą na wygodne zarządzanie telewizorem wówczas, gdy pilot leży za daleko od sofy,
  • technologia Dolby Atmos – zapewniająca bezstratny zapis, a tym samym i odtwarzanie ścieżki dźwiękowej, co znacznie podnosi jej jakość.

Czy jednak trzeba decydować się na zakup nowego telewizora, by skorzystać z dobrodziejstwa Smart TV? Okazuje się, że niekoniecznie. Możliwe jest także podłączenie urządzenia typu Chromecast (kablem HDMI lub USB), czyli przystawki, która zamienia „zwykły” telewizor w wersję smart, dając mu dostęp do internetu.

Sprawdź sam, jakie możliwości daje inteligentny telewizor!

Zaloguj się Logowanie

Komentuj