Czym charakteryzuje się nowoczesne oświetlenie?

nowoczesne-oswietlenie

Czym charakteryzuje się nowoczesne oświetlenie?

Stosowane powszechnie żarówki wolframowe coraz częściej zastępowane są przez nowoczesne oświetlenie ledowe. Pozwala ono dostosować nie tylko natężenie, ale również kolor światła do potrzeb i oczekiwań użytkowników, a ponadto jest bardziej ekonomiczne.

Producenci oświetlenia starają się zaproponować swoim klientom żarówki i systemy, których działanie można indywidualnie dostosować do zmieniających się potrzeb. Nowoczesne źródła sztucznego światła nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale też umożliwiają stworzenie odpowiedniego do sytuacji nastroju czy zaprogramowanie pracy poszczególnych lamp. To nie jedyne zalety tego typu rozwiązań.

Ciepło, zimno…

Światło w znaczący sposób wpływa na nasze samopoczucie. To o chłodnej barwie temperaturowej sprzyja skupieniu i pobudza do działania, dlatego zaleca się montowanie jego źródeł w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, na biurkach, a także do oświetlenia powierzchni roboczych w kuchni. Ciepłe białe światło sprzyja wyciszeniu, stąd będzie dobrym wyborem do sypialni albo salonu. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu domach jedno pomieszczenie spełnia kilka funkcji, stąd trudno wybrać żarówkę emitującą tylko chłodne lub wyłącznie ciepłe światło białe. Przykładem może być łazienka – kobiety często właśnie w tym pomieszczeniu wykonują poranny makijaż, co wymaga światła o chłodnej temperaturze barwowej. Jest ono najbardziej podobne do naturalnego światła słonecznego i lepiej oddaje kolory otoczenia. Wieczorem łazienka nierzadko staje się przestrzenią do relaksu – kąpiel po męczącym dniu będzie jeszcze przyjemniejsza, jeśli pomieszczenie oświetlimy ciepłym i przytłumionym światłem sprzyjającym wyciszeniu. W takich miejscach doskonale sprawdzą się lampy LED z możliwością zmiany temperatury barwowej światła na chłodną, ciepłą albo neutralną. Do tego typu produktów należy gama żarówek SceneSwitch marki Philips Lighting, które nie wymagają żadnych dodatkowych instalacji.

nowoczesne-oswietlenie-ledowe

Zmiana światła za jednym dotknięciem

Nowoczesne oświetlenie to przede wszystkim wygoda użytkowania i możliwość szybkiej zmiany jego natężenia czy koloru. Specjalne systemy pozwalają ponadto sterować światłem  za pomocą aplikacji na urządzeniu mobilnym. Dzięki niej zaprogramujemy pracę opraw oświetleniowych w taki sposób, aby po powrocie z pracy dom witał nas światłami – mówi ekspert firmy Philips. Możemy też włączyć je będąc w dalekiej podróży, co zasugeruje złodziejom, że ktoś jest w domu, a tym samym zniechęci ich do włamania. Ciekawą propozycję ma w swojej ofercie firma Philips. Za pomocą aplikacji Hue i bezprzewodowych źródeł światła można dowolnie zmieniać natężenie i kolor oświetlenia, ale też sprawić, że automatycznie dostosuje się ono do muzyki lub filmu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się podczas spotkań ze znajomymi, spędzanych z rodziną wieczorów, romantycznych kolacji we dwoje, a także podczas relaksu przy muzyce.

Ekologicznie i ekonomicznie

Coraz więcej osób szukając oświetlenia do domu kieruje się nie tylko wygodnymi funkcjami stosowanych rozwiązań, ale również ich jakością oraz względami ekonomicznymi. Właśnie dlatego popularność zyskują żarówki ledowe. Są one droższe od tych tradycyjnych, ale należy pamiętać, że ich żywotność jest znacznie dłuższa. Istotnym argumentem przemawiającym za wymianą starego oświetlenia na lampy LED jest oszczędność na rachunkach za prąd – oświetlenie ledowe podczas pracy zużywa 80-90% mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki wolframowe. Wszystkie te zalety sprawiają, że użytkowanie nowoczesnego oświetlenia ledowego jest bardziej ekonomiczne, a jednocześnie korzystniejsze dla środowiska. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że są one bardzo wygodne w użytkowaniu.

 Uwaga na lampy LED niskiej jakości

Decydując się na nowoczesne oświetlenie ledowe do domu warto wybrać produkty renomowanych firm, które mogą potwierdzić jakość oferowanych przez siebie żarówek odpowiednimi certyfikatami. Tanie lampy ledowe wykonywane są najczęściej z kiepskiej jakości materiałów, co może powodować efekt migotania negatywie wpływający na samopoczucie użytkowników. Pamiętajmy więc, że tylko testowane pod względem bezpieczeństwa i jakości oświetlenie ledowe spełni swoje zadanie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj