Dlaczego oświetlenie wpływa na samopoczucie?

oswietlenie-LED

Dlaczego oświetlenie wpływa na samopoczucie?

Aktywność człowieka w ciągu dnia w dużej mierze zależna jest od światła. To właśnie dlatego za dnia mamy najwięcej energii, wieczorem się wyciszamy, a noce przeznaczamy na sen. Kiedy nadchodzi pochmurna zima, wiele osób cierpi z powodu obniżenia nastroju, trudności z koncentracją, a nawet sezonowej depresji.

Chociaż mogłoby się wydawać, że tylko naturalne światło oddziaływa na nasz organizm i samopoczucie, w rzeczywistości niemałe znaczenie ma także oświetlenie sztuczne. Wraz z nastaniem jesieni trudno polegać wyłącznie na świetle słonecznym, dlatego konieczne jest montowanie całej instalacji i odpowiednich źródeł światła. Warto wiedzieć, że obecnie producenci oferują duży wybór źródeł światła o zróżnicowanych parametrach, dzięki czemu można dostosować je do indywidualnych potrzeb. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę w jakim stopniu i dlaczego podjęte w sklepie decyzje mogą wpłynąć na nasze samopoczucie.

Barwa światła i jego natężenie

Białe światło  miewa różne odcienie, które wpływają na człowieka, np. białe „zimne” światło działa pobudzająco i najczęściej stosuje się je do oświetlania powierzchni handlowych i przemysłowych. A jakie rozwiązania sprawdzą się w domu? Tutaj istotne znaczenie ma funkcja pomieszczenia. Ponieważ białe światło o chłodniejszym odcieniu sprzyja aktywności, najlepiej jest stosować je w kuchni lub w miejscach służących do pracy – np. na biurku. Z kolei cieplejsze tony białego światła wyciszają i ułatwiają relaks, stąd źródła światła o takich parametrach zaleca się umieszczać w sypialni oraz salonie do oświetlenia strefy odpoczynku. Istnieją również rozwiązania pozwalające dowolnie modyfikować barwę światła, co doskonale sprawdzi się np. w sypialni. Odpowiednie światło rano pobudzi do aktywności i ułatwi obudzenie się, zaś wieczorem sprzyjać będzie relaksowi – sprawdź w jaki jeszcze sposób oświetlenie wpływa na samopoczucie. Oprócz samego odcienia światła istotne znaczenie ma też jego intensywność. Miejsca pracy, a więc biurko lub blaty kuchenne, należy mocniej doświetlić, zaś strefa odpoczynku wymaga rozproszonego i łagodniejszego światła, które sprzyja relaksowi. Źle dobrane źródła oświetlenia mogą zaburzyć te proporcje, a więc mocne i chłodne światło w sypialni utrudni zasypianie, zaś miękkie i ciepłe światło w gabinecie może okazać się mało skuteczne.

Uwaga na wszelkie źródła światła niskiej jakości

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa oświetlenie LED. Pozwala ono zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, a do tego jest ekologiczne i oferuje wiele rozwiązań. Z całą pewnością będzie więc dobrym wyborem do każdego mieszkania, o ile jednak kupimy produkty wysokiej jakości. Niemarkowe żarówki są znacznie tańsze, ale ich jakość adekwatna jest do równie niskiej ceny. Bardzo często wykorzystywane do ich produkcji materiały nie zapewniają odpowiednich parametrów, dlatego efekt mocnego światła uzyskuje się poprzez zastosowanie wąskich soczewek, jak także niestety zwiększa się natężenie prądu przepływającego przez diodę powyżej wartości znamionowych. Co prawda takie ledy rzeczywiście wyglądają na bardziej efektywny niż w rzeczywistości, ale generowane przez nich światło jest dalekie od warunków minimalnej użyteczności. Oprócz tego niemarkowe żarówki i lampy LED często powodują efekt migotania, który może być ledwie widoczny, ale znacząco wpływa na samopoczucie. Ból i uczucie zmęczenia oczu, nadwrażliwość nerwowa, bóle i zawroty głowy – to skutki długotrwałego przebywania w pomieszczeniu z kiepskiej jakości oświetleniem. Zdecydowanie lepiej jest więc zainwestować w sprawdzone i zbadane pod względem jakości i bezpieczeństwa użytkowania produkty renomowanych firm. Chociaż zapłacimy za nie więcej, zyskamy pewność, że nie szkodzą naszemu zdrowiu i posłużą nam znacznie dłużej.

Oświetlenie sztuczne – podobnie jak naturalne – wpływa na nasze samopoczucie. Może pobudzać do aktywności albo sprzyjać wyciszeniu, dlatego warto zwracać uwagę na parametry źródeł światła kupowanych do domu. Unikajmy za to niskiej jakości źródeł światła – chociaż są tanie, mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. W tym przypadku lepiej więc nie kierować się atrakcyjną ceną, a wiarygodnością producenta i atestami.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj