Dobre krzesło? Czyli jakie?

freeimages.com

© freeimages.com

Osiem godzin pracy, średnio 20 dni w miesiącu daje 1920 godzin pracy przy biurku rocznie. Zastanówmy się przez chwilę czy stać nas na to, aby leczyć konsekwencje nieergonomicznego siedzenia, czy lepiej zainwestować odrobinę czasu i pieniędzy w wybór odpowiedniego krzesła? Źle dobrane krzesło i brak możliwości jego regulacji może skutkować negatywnym wpływem na zdrowie użytkownika. Są to częstsze bóle głowy, bóle kręgosłupa, problemy z krążeniem. Schorzenia niekończące się niestety w momencie zejścia z krzesła, ale mające zgubne skutki w przyszłości.

Jakość, szyk, cena czy…

…ergonomia? Na rynku mebli biurowych jest ogromny wybór krzeseł. Możemy przebierać między pięknymi krzesłami pasującymi do wystroju pomieszczenia, możemy kupić eleganckie, reprezentacyjne krzesło, trzecim wyjściem jest krzesło „po kosztach”. Wszystkie te rozwiązania są dobre, jeśli krzesło, które wybierzemy będzie jednocześnie krzesłem ergonomicznym, krzesłem spełniającym wiele warunków. A o to wbrew pozorom trudno. Jednak konsument nie jest zdany wyłącznie na siebie. W sieci jest wiele artykułów na temat ergonomii krzeseł, parametrów, jakie powinny one spełniać, cen i designu. Jeśli jednak mimo to czujemy się zagubieni a chcemy dobrać dla siebie odpowiednie krzesło i być w pełni zadowoleni z zakupu najlepiej poradzić się specjalisty. Strona www.centrumkrzesel.pl oferuje nie tylko krzesła spełniające wszelkie normy, ale też służy pomocą w wyborze odpowiedniego modelu i radą dotyczącą ergonomii. Rozmowa z konsultantem, który jest specjalistą w branży na pewno ułatwi nam zakup.

Jak wybrać dobre krzesło?

Nie tylko kolor jest ważny. Kupując krzesło biurowe należy zwrócić uwagę na kilka istotniejszych parametrów:

  • Regulowana wysokość siedziska – wysokość siedziska powinna być taka, aby stopy mogły swobodnie spoczywać na podłodze a uda ułożone były równolegle do podłogi lub tworzyć z nią lekko rozwarty kąt (90-115 stopni).
  • Regulowana głębokość siedziska – siedzisko powinno kończyć się ok. 2 cm przed zgięciem kolan. Zbyt długie lub zbyt krótkie siedzisko utrudnia przepływ krwi w kończynach.
  • Regulowana wysokość oparcia – oparcie powinno podpierać łopatki, powinno też być wyprofilowane tak, aby część lędźwiowa kręgosłupa mogła na nim wygodnie spoczywać.
  • Kąt odchylenia oparcia – oparcie musi być oparciem. Funkcja odchylania pozwala mu „śledzić” ruch naszych placów, tak aby miały z nim ciągły kontakt, aby podążało za nimi.
  • Regulacja podłokietników – odpowiednio ustawione podłokietniki pozwalają na zachowanie między przedramionami a ramionami kąta prostego. Odciążają tym samych kręgosłup i barki i pozwalają odpoczywać dłoniom.

Wiadomym jest, że użytkownicy krzeseł są w większości przypadków również użytkownikami komputerów, a tu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy I Polityki Socjalnej dotyczącym pracy przy monitorach ekranowych, krzesła biurowe powinny być wyposażone w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi oraz powinny mieć możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°.

Mechanizmy i materiały

Jest wiele mechanizmów, które pozwalają na optymalne dopasowanie zarówno siedziska jak i oparcia do potrzeb i budowy ciała użytkownika. Kupując krzesło zwracajmy uwagę na to, czy wybrany model posiada możliwość „swobodnego bujania się”, czy oparcie wraca za plecami osoby siedzącej, czy jest możliwość regulacji kąta położenia oparcia względem siedziska i regulacji części lędźwiowej.

Niemniej ważne są materiały, z jakich krzesło jest wykonane. Mimo na pozór ergonomicznych kształtów, krzesło, którego oparcie i siedzisko są wykonane z nieoddychających, sztucznych tworzyw będzie przyczyną dyskomfortu, a plastikowe, twarde podłokietniki przy dłuższym korzystaniu sprawią użytkownikowi ból.

Praca na takim krześle na pewno będzie bardziej uciążliwa i mniej komfortowa niż na krześle spełniającym wszystkie wymienione wyżej warunki. Dlatego biorąc pod uwagę liczbę godzin, jaką spędzamy w pracy, warto zastanowić się nad ich jakością.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj