Dom pod miastem a mieszkanie w centrum

projekt-domu

Dom pod miastem a mieszkanie w centrum

Planując inwestycję we własne cztery kąty możemy wybrać mieszkanie  w mieście z dobrym dojazdem do pracy i szkoły, albo postawić na niezależność, kupić projekt domu i zamieszkać we własnym domku z ogródkiem. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb i stylu życia naszej rodziny, dlatego dla wielu osób odpowiedź jest prosta. Dla tych, którzy nie są pewni swojego wyboru przygotowaliśmy zestawienie wad i zalet obu opcji.

Domy w niewielkiej odległości od miasta stanowią ciekawą alternatywę dla mieszkań w mieście. Jeśli chodzi o aspekt finansowy, bardzo często okazuje się, budowa domu to taki sam koszt co zakup mieszkania w centrum dużego miasta.

Dom poza miastem – zalety:

- Komfort – nawet decydując się na mały dom, z pewnością będzie on bardziej przestronny niż mieszkanie w bloku.

- Niezależność – wybierając projekt domu mamy realny wpływ na to jak będzie wyglądał.

- Cisza – okolice na przedmieściach zazwyczaj gwarantują spokój, a przede wszystkim mniejszy ruch samochodowy.  Ponadto nie doświadczymy hałasów z sąsiednich mieszkań.

- Własny ogródek – możliwość relaksu przy grillu i bezpieczna przestrzeń dla dziecięcych zabaw to z pewnością istotna zaleta.

Dom poza miastem – wady

- Ogrzewanie – musimy pamiętać o przygotowaniu opału i regularnym dbaniu o to aby w domu było ciepło.

- Odległość – do naszego planu dnia doliczmy konieczność dojazdów do pracy, odwiezienia dzieci do szkoły i na dodatkowe zajęcia, w dłuższej perspektywie może się to okazać bardzo uciążliwe

- Dbanie o otoczenie domu – sporo czasu będziemy musieli poświecić na utrzymanie porządku na podwórzu i w ogródku, a zimą dodatkowo odśnieżanie

- Brak dużych sklepów – wyprawa po większe zakupy zabiera więcej czasu. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że tereny wokół większych miast dynamicznie się rozwijają, dlatego ten problem może szybko zniknąć.

Mieszkanie w bloku – zalety

- Blisko do sklepów, pracy, szkół i restauracji.

- Beztroska –  Nie musisz martwić się o odśnieżanie i ogrzewanie.

- Komunikacja – Bardzo dobrze rozbudowana komunikacja publiczna.

Mieszkanie w bloku – wady

Mało przestrzeni  – mieszkania zazwyczaj są dużo mniejsze niż domy, brak w nich miejsca na przechowywanie dodatkowego sprzętu i przetworów

- Ustępstwa – Uciążliwe odgłosy z sąsiednich mieszkań – musisz godzić się na wiele ustępstw

- Hałas i duży ruch samochodowy.

- Brak podwórka – dzieci nie mają  bezpiecznego miejsca do zabawy.

Jak widzisz obie opcje mają wady i zalety, zastanów się które aspekty są najważniejsze dla Twojej rodziny i dopiero wtedy zdecyduj czy zacząć szukać projektu domu i działki czy może mieszkania.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj