Dylemat Polaków – Dziecko czy mieszkanie?

Większość rodziców, czy też osób planujących potomstwo zdaje sobie sprawę z tego, że rodzicielstwo wiąże się z licznymi wyrzeczeniami. Czy jednak Polacy, decydując się na powiększenie rodziny, biorą pod uwagę, jakie finansowe konsekwencje niesie ze sobą taki wybór?

Decyzja o posiadaniu dzieci oznacza nie tylko zmianę stylu dotychczasowego życia, rezygnację z wolnego czasu i niewątpliwie często sporą dozę dodatkowego stresu. Planując rodzinę należy brać pod uwagę także koszta finansowe, z jakimi związane jest posiadanie potomstwa. Zgodnie z obliczeniami Centrum im. Adama Smitha wydatki, jakie w naszym kraju muszą ponieść rodzice na wychowanie jednego dziecka do ukończenia przez nie 20 roku życia to aż 190 tys. zł. W przypadku dwójki, kwota ta wzrasta do poziomu 322 tys. zł. Takie sumy mogłyby pozwolić na zakup nowego mieszkania w większości polskich miast. W związku z tym spora grupa polskich młodych małżeństw musi wybierać między jednym, a drugim.

Poniżej zamieszczono zestawienie przedstawiające ile mkw. mieszkania z rynku pierwotnego w poszczególnych miastach, można by kupić za kwotę odpowiadającą kosztom wychowania jednego oraz dwójki dzieci.

Liczba mkw. mieszkania z rynku pierwotnego, jaką można by kupić za koszt wychowania jednego oraz dwojga dzieci

Miasto Średnia cena mieszkania (tys. zł/mkw.) Liczba mkw. mieszkania równa kosztom wychowania jednego dziecka Liczba mkw. mieszkania równa kosztom wychowania dwojga dzieci
Warszawa 8,9 21,4 36,3
Kraków 7,3 25,9 44,0
Łódź 5,6 34,2 57,9
Wrocław 6,9 27,4 46,5
Poznań 6,9 27,7 47,0
Gdańsk 6,5 29,3 49,6
Katowice 5,3 35,5 60,2

*Średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego pochodzą z Raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy. I kwartał 2011 r.” Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Za 190 tys. zł można by kupić ponad 21 mkw. deweloperskiego mieszkania w stolicy oraz 34 mkw. w Łodzi, wg cen na koniec I kwartału 2011 r. We Wrocławiu i Poznaniu taka oszczędność starczyłaby na trochę ponad 27 mkw. Z kolei osoby planujące dwójkę potomstwa w Katowicach muszą pogodzić się z myślą o utracie mieszkania o powierzchni przekraczającej 60 mkw. W Krakowie i Gdańsku jest to odpowiednio 44 mkw. oraz blisko 50 mkw.

Podsumowując warto jednak dodać, że posiadanie potomstwa niesie ze sobą zalety, których nie da się w żaden sposób zmierzyć. Co więcej, dzieci to również swego rodzaju inwestycja, gdyż to one zapewniają opiekę i wspierają finansowo rodziców na starość. Tak jak w sytuacji lokowania nadwyżek finansowych, przy wychowywaniu potomstwa – najpierw trzeba jednak ponieść pewne koszty, aby później móc cieszyć się z zysku.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj