Ekologiczne pozyskiwanie energii słonecznej

Kolektor słoneczny, zwany potocznie solarem ma za zadanie zamieniać energię słoneczną na cieplną lub elektryczną. To zupełnie nowe spojrzenie na słońce. Dzięki niemu możemy „wyprodukować” własną, domową energię w bardzo ekologiczny sposób.

Najczęściej instaluje się je na dachu budynku, Tym samym ważne jest, by montaż kolektora nie powodował uszkodzeń pokrycia dachu.

Ogrzej się mądrze

Ceny gazu, energii elektrycznej czy węgla rosną w zastraszającym tempie. Z tego też względu nasze rachunki za ogrzewanie domów są coraz wyższe. Warto więc może zastanowić się nad alternatywą grzewczą, która da nam niezależność od tego, co dyktują dostawcy standardowych źródeł energii.

- Takim źródłem jest na pewno energia słoneczna. Możemy z niej korzystać do woli, o ile zaopatrzymy się kolektory słoneczne. Jednakże straty energii jakie mogą powstać przy nieprawidłowym przejściu przez przegrodę paro i termoizolacyjną dachu mogą stawiać pod znakiem zapytania faktyczny ekonomiczny cel całej inwestycji – mówi Artur Gałka, Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

Gdy dłużej się nad tym zastanowimy i przeanalizujemy wszystkie za i przeciw okazać się może, że montaż kolektora nie jest jedynie modą, ale faktycznym ukierunkowaniem się na oszczędność. Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj energii się zdecydujemy, należy pamiętać o odpowiednim montażu urządzeń, które będą ją przetwarzać. W przypadku ogrzewania solarnego należ wiedzieć, że to kompatybilny układ, dobrze dobranych i pasujących do siebie elementów. Od ich montażu i późniejszego działania, zależy nasze zadowolenie i ciepło w domu. – Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jakie koszty możemy ponieść w przypadku ich nieprawidłowego montażu. Tylko profesjonalny system montażowy daje gwarancję zadowolenia i długiej żywotności całej instalacji solarnej – dodaje Artur Gałka.

Właśnie systemowi montażu powinniśmy poświęcić czas i dłużej się nad nim zastanowić. Jeżeli nie będzie odpowiedniej jakości, jeżeli jakikolwiek jego element nie zadziała, wówczas nie pomoże nawet najlepszy kolektor. Bo kolektor to jedynie element całości, która powinna działać jak mechanizm zegarka – z precyzją i szwajcarską dokładnością.

Z matematycznego punktu widzenia

Planując rodzaj instalacji grzewczej domu, należy patrzeć przyszłościowo. Dom budujemy na lata, warto więc na początku zainwestować więcej, wiedząc że na przestrzeni kilku lat, inwestycja zwróci się i to z nawiązką. Szukając oszczędności, nie szukajmy ich w elementach, które mają służyć całe lata. Przyjęło się powiedzenie, że dach jest właśnie na lata. Owszem, ale na lata są również wszystkie elementy z nim związane. – Nie sądzę, by ktoś decydował się pochopnie na rodzaj ogrzewania. Pomijając inwestycję, koszty, to także nie jest to zabieg kosmetyczny, jak np. tapetowanie. Chcąc je zmienić, zmuszeni bylibyśmy do kucia ścian, a to już nie takie proste. Także w przypadku instalacji solarnej, montowanej na dachu odradzam pochopne decyzje i oszczędności – dodaje Artur Gałka.

Złe podłączenie, użycie słabych jakościowo elementów, grozi poważnymi konsekwencjami. W przypadku popełnienia tu błędów instalacyjnych, nie „wyprodukujemy” odpowiedniej ilości energii i tym samym nie ogrzejemy domu. W przypadku nieprawidłowego użycia systemu montażu mogą pojawić się przykre niespodzianki w postaci pęknięcia dachówek, zalania poddasza, zawilgocenia termoizolacji, która w konsekwencji traci izolacyjność, a zaczyna być termoprzewodnikiem. – Oprócz tego mogą pojawić się przetarcia przewodów montowanych w dachówkach wentylacyjnych, jeżeli nie użyjemy specjalnych szczelnych przejść przez dach – podsumowuje Artur Gałka.

Instalacja kolektorów słonecznych, jest najbardziej opłacalna dla tych, którzy zużywają dużo ciepłej wody. Przyjmuje się, że dzięki nim można obniżyć koszty podgrzania wody nawet o 60%. – Dodając do tego możliwość obniżenia kosztów ogrzewania o około 40%, w przypadku budynku jednorodzinnego, nie muszę chyba zbytnio tłumaczyć celowości tego rozwiązania – podkreśla Artur Gałka.

Trzeba się zastanowić nad taką instalacją, gdy mamy nieliczną rodzinę, a do tego oszczędnie korzystającą z wody. Wówczas oszczędności nie będą niebotyczne, a koszty poniesione na instalację solarną, mogą zwrócić się dopiero po kilkunastu latach. Jeżeli mamy basen, wówczas na pewno warto zainstalować kolektory słoneczne. Co ważne możemy także starać się o dofinansowanie takiego rodzaju ogrzewania. Jest ekologiczne, więc i chętnie dotowane.

Aby dom był energooszczędny, konieczne jest spełnienie szeregu wymogów. Przede wszystkim należy pomyśleć o optymalnej termoizolacji ścian, fundamentów, a także pokrycia dachowego. – Akurat w przypadku dachu, nie mówiłbym także, a przede wszystkim! To ta część domu, przez którą może uciec najwięcej ciepła, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią, najwyższą jakość materiałów, izolacji i użytych komponentów – przestrzega Artur Gałka. Jeżeli zadbamy o te kwestie możemy mieć pewność, że w znacznym stopniu zminimalizujemy straty ciepła i tym samym ograniczymy zużycie energii, a co za tym idzie zmniejszymy rachunki za ogrzewanie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj