Ekologiczne trendy we wnętrzach

Za przyczyną targów Heimtextil Frankfurt nad Menem stał się światową stolicą tekstyliów. W połowie stycznia w centrum Frankfurt Messe pokazano najnowsze trendy wnętrzarskiego designu. Ekologia, kolory ziemi, miękkie futrzane obicia to hity 2011/2012.

Tkaniny pełnią bardzo ważną rolę w architekturze wnętrza. Dodają charakteru, wyrażają nasze upodobania oraz ocieplają pomieszczenie. Obecnie mamy ogromny wybór materiałów pod względem faktur i kolorów. Dzięki temu można wykorzystywać je niestandardowo m.in. jako dekoracje ścienne.

Trend nr 1 – ekologia

- Tegoroczne targi Heimtextil udowodniły, że świat stawia zdecydowany krok w stronę ochrony środowiska oraz świadomego wykorzystania dóbr natury – mówi Waldemar Kleczka, product manager Omexco, jednego z wystawców. Hitem stała się kolekcja Bark Cloth od Arte wytwarzana z kory drzewnej i liści bananowca. Tapety w formie patchworku, czyli kompozycji zszytych ze sobą kawałków tkanin na oczach zwiedzających wykonywali rzemieślnicy z Afryki. Arte pokazało w ten sposób jak wielki potencjał artystyczny tkwi w Krajach Trzeciego Świata. Aktywizacja Afryki oznacza nie tylko inspirację sztuką wzornictwa i tradycyjnym rzemiosłem, ale także godną pracę dla setek ludzi.

Modne kolory

Natura dała o sobie znać również w kolorystyce. Barwy ziemi to niewyczerpalne pole eksploatacji. Te tonacje, choć na salonach zagościły już ponad rok temu będą królowały także w najbliższym czasie.

TOP materiały

W tym sezonie oprócz materiałów ekologicznych modne są materiały miękkie i futrzane. Wśród obić pojawiły się puszyste oraz grubo tkane wełny, plusze, wzorzyste żakardy i matowe bouclé. Trendem jest skóra, zamsz oraz imitująca go alcantra. Do łask wracają hafty, tafta i organza. W fakturach dominują prążki, kraty i „jodełka”.

Tekstylna mapa świata

Targi Heimtextil stwarzają dobrą okazję do zapoznania się z tendencjami panującymi w designie w różnych częściach świata. Oprócz wychodzących na prowadzenie trendów z Afryki odwiedzający centrum Frankfurt Messe mieli okazję zapoznać się m.in. z designem skandynawskim i włoskim.

1 Komentarz

  1. Marzenka

    13 marca 2013 at 19:03

    TOP materiały

Zaloguj się Logowanie

Komentuj