Elewacja, jak dzieło sztuki

Architekci projektujący nowoczesne budynki szukają materiałów nie tylko trwałych i funkcjonalnych, ale też estetycznych – takich, które podkreślą wyjątkowy charakter konstrukcji. Wszystkie te cechy mają kasetony elewacyjne.

Dostawcy pokryć blaszanych przyznają, że rośnie zainteresowanie klientów ofertą dotyczącą kasetonów elewacyjnych. – Jest to niezwykle wdzięczny materiał. Pomijając wytrzymałość i funkcjonalność, daje on architektom swobodę w projektowaniu budynków. Kasetony elewacyjne można łączyć z wieloma innymi materiałami, takimi jak drewno, kamień, aluminium, szkło czy płyty fibrobetonowe – wyjaśnia Eliza Gissel z firmy Blachy Pruszyński.

Zaletą kasetonów elewacyjnych jest również to, że produkowane są one w różnych wymiarach, pod konkretne zamówienie. A to ułatwia projektantom dowolne modelowanie np. grubości elewacji. To samo dotyczy np. kolorystyki kasetonów – są one dostępne w szerokiej palecie barw. Klienci mogą też wybierać rodzaj materiału użytego do wykonania kasetonów. Nie muszą to być blachy ocynkowane i powlekane, ale np. stal nierdzewna, tytan-cynk oraz miedź, co jest istotne dla inwestorów szczególnie dbających o estetykę stawianych budowli.

Same kasetony elewacyjne mają stosunkowo prostą konstrukcję. Są to mianowicie arkusze blachy z odpowiednio uformowanymi krawędziami, których zadaniem jest usztywnienie całego elementu, aby był odporny na działanie wiatru oraz warunków atmosferycznych. Jako materiał produkcyjny stosuje się najczęściej blachy ocynkowane powlekane o grubości od 1 do 1,5 mm lub blachę aluminiową o grubości od 1 do 3 mm. System mocowań kasetonów jest tak opracowany, aby przy zachowaniu trwałości połączeń między poszczególnymi elementami zapewnić możliwie największą łatwość i szybkość montażu eliminując zbędne obróbki blacharskie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj