Energia ze Słońca? To się opłaca!

instalacja-paneli-fotowoltaicznych

Energia ze Słońca? To się opłaca!

Rosnące ceny energii elektrycznej skłaniają do szukania nowoczesnych rozwiązań, pozwalających zaoszczędzić na domowych rachunkach za prąd. Jednym z takich innowacyjnych ( opłacalnych!) sposobów jest fotowoltaika, dzięki której możliwe jest wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Na czym polega zjawisko fotowoltaiczne? Gdzie znajdziemy najkorzystniejsze warunki instalacji fotowoltaicznych wraz z montażem?

Fotowoltaiczne ABC

Fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się przetwarzaniem energii słonecznej (światła) w energię elektryczną (prąd). Jest to możliwe dzięki zjawisku fotowoltaicznemu (zwanemu również efektem fotowoltaicznym), które polega na powstawaniu siły elektromotorycznej pod wpływem promieniowania słonecznego. Siła powstaje w ciele stałym i w związku z tym zaliczana jest do zjawisk fotoelektrycznych wewnętrznych. Zjawisko fotowoltaiczne zostało po raz pierwszy zauważone i opisane  w 1839 roku przez Aleksandra Edmunda Becquerela, francuskiego fizyka i fizykochemika.

Fotowoltaika w domu

Jako że nie jesteśmy w stanie korzystać bezpośrednio z energii wyprodukowanej w panelach fotowoltaicznych – konieczna jest cała instalacja PV. W jej skład wchodzą: panele fotowoltaiczne (zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które produkują energię elektryczną z energii słonecznej); inwerter (inaczej: falownik, który zmienia prąd stały na prąd zmienny); akumulator z regulatorem ładowania (instalacja może być niezależna, tzw. off-grid lub podłączona do sieci elektroenergetycznej, tzw. on-grid); licznika zużycia i produkcji energii oraz dodatkowego okablowania. Prawidłowe połączenie wszystkich wymienionych elementów zapewnia nam ciągłość przesyłu energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna wyglądem przypomina kolektory słoneczne, które są dość popularne w Polsce (służą do ogrzewania wody). Panele mogą być ułożone na dachu lub zostać weń wkomponowane już na etapie projektowania i budowania domu. Panele fotowoltaiczne dostępne są w kolorach: niebieskim (najpopularniejszy), czarnym, brązowym i w kolorze krzemienia.

Energia ze Słońca? Oto jak to działa: ogniwa fotowoltaiczne pod wpływem promieniowania słonecznego wytwarzają prąd stały, który następnie trafia do falownika. Falownik przekształca prąd stały w prąd zmienny, który używany jest do zasilania urządzeń elektrycznych. Energia elektryczna gromadzona jest w akumulatorze, z którego następnie jest pobierana zgodnie z zapotrzebowaniem.

Energia ze Słońca z Innogy

Fotowoltaika to sposób pozyskania tzw. czystej energii dla naszego domu. To ekologiczne i praktyczne rozwiązanie, które stanowi nowoczesną alternatywę dla konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej. Montaż instalacji fotowoltaicznej należy oczywiście powierzyć specjalistom. Takim wiarygodnym i sprawdzonym dostawcą energii jest Innogy, który w Polsce obsługuje już ponad 900 tysięcy klientów. Towarzystwo Obrotu Energią przyznało Innogy Polska S.A. prestiżowy Certyfikat Sprzedawcy Energii TOE doceniając stosowanie przez firmę jasnych i uczciwych zasad rynkowych oraz dbałość o systematyczną edukację Klientów. Firma Innogy oferuje szeroką pomoc swoim potencjalnym Klientom. Aby sprawdzić wycenę instalacji wystarczy wypełnić krótki formularz dostępny na stronie: www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika. Wstępną wycenę otrzymamy już w trakcie rozmowy telefonicznej z doradcą (specjalista skontaktuje się z nami w dogodnych dla nas godzinach). Następnym krokiem będzie wizja lokalna, po której otrzymamy finalną wycenę i będziemy mogli podpisać umowę. Warto tutaj zaznaczyć, że firma Innogy oferuje finansowanie całej inwestycji na dogodnych dla nas warunkach (również w porozumieniu z renomowanymi instytucjami finansowymi). Możemy ponadto liczyć na merytoryczne i formalne wsparcie w znalezieniu korzystnych form dofinansowania – specjaliści pomogą nam przygotować odpowiednie wnioski do instytucji zewnętrznych. Po podpisaniu umowy rozpoczną się prace projektowe. Po zatwierdzeniu projektu i uzyskaniu ewentualnych pozwoleń (na budowę instalacji o wielkości nieprzekraczającej 40 kWp pozwolenie na budowę nie jest wymagane!) – rozpocznie się etap budowy instalacji, a następnie przyłączenia jej do sieci. Przyłączenie do sieci tzw. mikroinstalacji (do 40 kWp) jest obowiązkiem operatora – to po jego stronie leżą również koszty związane z przyłączeniem i wymianą licznika energii elektrycznej na dwukierunkowy.

Czy to się opłaca?

Koszt instalacji jest oczywiście zdecydowanie wyższy niż w przypadku konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej. Należ jednak wziąć pod uwagę dłuższą perspektywę czasu. Instalacja fotowoltaiczna nie wiąże się z koniecznością wymiany instalacji elektrycznej, gniazdek lub kabli, które już mamy w domu. Przeciętne roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wynosi 5 MWh, a średniej wielkości instalacja (4kWp) jest w stanie wyprodukować około 3,8-4 MWh, co pokryje 70-80% rocznego zapotrzebowania na energię. Co za tym idzie – rachunki za prąd obniżą się o te 70-80%, co pozwoli na zaoszczędzenie znacznych kwot w skali roku. Po wypełnieniu niezbędnych formalności, podłączeniu do sieci i założeniu licznika dwukierunkowego – energia, którą wyprodukuje nasza mikroinstalacja i która zostanie wprowadzona do sieci będzie przez Innogy bilansowana i rozliczana w okresach półrocznych. Więcej szczegółowych informacji (również w plikach do pobrania) znajdziemy tutaj: http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika.

Ogniwa fotowoltaiczne pracują przez cały rok (nie pracują tylko w nocy), choć oczywiście najwięcej energii jest produkowane latem, gdy promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze. Cała instalacja działa w sposób bezobsługowy i nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Wskazane są oczywiście regularne przeglądy instalacji fotowoltaicznej – podobnie jak każdej innej instalacji domowej. Moduły fotowoltaiczne są bardzo wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz różnego rodzaju uszkodzenia – nie wymagają więc stałej konserwacji. Wskazana jest natomiast inspekcja wizualna po gwałtownych burzach i porywistych wiatrach, a także na okoliczność zabrudzeń, np. ptasimi odchodami.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj