Fotowoltaika – energia ze słońca w każdym domu

fotowoltaika

Fotowoltaika – energia ze słońca w każdym domu

Fotowoltaika to proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Jest to obecnie jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu. Nowoczesne sposoby pozyskiwania energii słonecznej to skuteczne połączenie ekologii i ekonomii. Rozwiązanie tego typu pozwala bowiem na zwrot części kosztów związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej. W niektórych przypadkach może nawet pokryć je w całości, a przy tym nie wpływa negatywnie na środowisko. Jakie są inne zalety inwestycji w panele fotowoltaiczne?

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, zwane również bateriami słonecznymi przekształcają energię słońca w energię elektryczną. Jak to możliwe? Moduły fotowoltaiczne składają się z ogniw zbudowanych z płytek krzemu, na które oddziałują promienie słoneczne. W ten sposób wytwarzają prąd stały. Następnie zostaje on przekształcony w prąd przemienny, a więc taki sam jak w naszych gniazdkach. Dzieje się to dzięki kluczowemu elementowi systemu fotowoltaicznego- falownikowi (funkcjonującą nazwą jest także inwerter). Inwerter służy również do monitoringu systemu fotowoltaicznego. Uzyskana energie elektryczna może by zużywana na bieżąco bądź magazynowana. Istnieje także możliwość jej sprzedaży, jest to jednak uzależnione od rodzaju instalacji fotowoltaicznej.

fotowoltaika

Montaż paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne montowane są w miejscach, w których będą wystawione na działanie promieni słonecznych, a więc przede wszystkim na dachach. Najlepiej, gdy są one skierowane na południe i nachylone pod kątem 35°. Zainstalować można je również na ogrodzeniach lub wysięgnikach. Teren wokół nich nie powinien być zacieniony ani zasłonięty, np. przez budynki. Koszt założenia takiej instalacji w większości przypadków powinien zawrzeć się w przedziale od 20 do 50 tys. złotych, szacując że typowa rodzina zużywa mniej więcej 4000 kWh w ciągu roku. Szczegółowe informacje na temat instalacji fotowoltaicznych dostępne są pod adresem https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika. Czas montażu paneli wynosi 1-3 dni, w zależności od wielkości i rodzaju instalacji, pokrycia dachowego czy odległości generatora PV od licznika.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Do dyspozycji są dwa rodzaje instalacji: panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Te pierwsze mają jednolitą, ciemną barwę oraz ogniwa w kształcie kwadratów, wykonane z monolitycznego kryształu krzemu. Cechuje je największa sprawność, na poziomie ok. 18%, a także najwyższy wskaźnik spadku mocy wraz ze wzrostem temperatury. To jednak rozwiązanie znacznie droższe od paneli polikrystalicznych, których ogniwa wyprodukowane są z krzemu polikrystalicznego. Ich barwa jest przeważnie błękitna, posiadają przy tym kształt prostokąta lub kwadratu. Nieco niższą sprawność rekompensuje jednak ich cena. W przeliczeniu na wat zainstalowanej mocy są bowiem znacznie tańsze. Lepiej sprawdzą się przy tym w polskich warunkach.

Czy montaż paneli fotowoltaicznych jest opłacalny?

To pewnie najważniejsze pytanie, które zadają sobie osoby zainteresowane tym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej. Opłacalność inwestycji zależna jest rodzaju instalacji, a także warunków w jakich pracować mają ogniwa. Co ważne, ubiegać można się o jej dofinansowanie. Jakie są plusy fotowoltaiki?

  • Dostęp do darmowej energii – instalacja PV pokrywa część, a niekiedy nawet całość zapotrzebowania energetycznego przeciętnego gospodarstwa domowego. Prąd pozyskany w ten sposób bez problemu zasili wszystkie domowe urządzenia i oświetlenie. Ponadto, takie rozwiązanie uniezależnia nas od podwyżek cen energii.
  • Łatwość montażu – montaż paneli fotowoltaicznych nie wymaga wzmacniania dachów ani tym bardziej wymiany instalacji elektrycznej. Odpowiednio zaprojektowane są w stanie pracować z dużą wydajnością przez wiele lat.
  • Dbałość o środowisko – panele słoneczne nie emitują dwutlenku węgla ani tym bardziej szkodliwych substancji. Nie powodują przy tym hałasu oraz drgań. Inwestując w fotowoltaikę dbasz zatem o środowisko.
  • Trwałość paneli fotowoltaicznych – Szacuje, się że odpowiednio zaprojektowana instalacja powinna działać sprawnie przez ok. 20 lat. Mniej więcej po 25 latach ich sprawność zaczyna spadać, ale nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, ok. 90%. Producenci na swój produkt udzielają wieloletniej gwarancji, co z pewnością stanowi dużą zaletę.

Fotowoltaika to technologia zyskująca na popularności. Dużym zainteresowaniem cieszą się także dotacje unijne przeznaczone na ten cel. Wykorzystanie darmowej i prawie nieograniczonej energii słonecznej jest zatem dobrym rozwiązaniem, z którego warto skorzystać.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj