Funkcja twojej wygody

© Geberit

© Geberit

Do zdalnie sterowanych urządzeń w domu już się przyzwyczailiśmy. Towarzyszą nam prawie od zawsze. Pilot telewizora jest umykającą ocenie rzeczywistością. Sterowane oświetlenie i klimatyzacja tak oczywiste już nie są, choć nowinką przestały być dawno. Stosowanie ich w naszym najbliższym otoczeniu nie wynika z lenistwa, a bardziej z dostosowania domowej rzeczywistości do zawrotnego tempa dnia codziennego. Dlaczego więc nie zaprosić high technology do najbardziej intymnej części domu – do łazienki?

Architektoniczne trendy w projektowaniu łazienek wreszcie zaczęły spełniać oczekiwania klientów. Projekty łazienek, już na etapie prac koncepcyjnych, tworzone są z myślą o wygodzie ich eksploatacji, bezpieczeństwie wszystkich korzystających z nich mieszkańców domu, niezależnie od wieku i potrzeb oraz podatności na ostateczne wykończenie i dostosowanie przyjętych rozwiązań do często indywidualnych potrzeb. Łazienki stały się większe. Oczywiście nie załatwia to całego problemu, bo „większe” często nie oznacza „wystarczająco duże”, a w przypadku starego budownictwa podatność łazienki na dostosowanie jej do oczekiwań użytkownika jest mocno ograniczona wielkością pomieszczenia. Stąd potrzeba optymalnego wykorzystania posiadanej powierzchni przy zastosowaniu zaawansowanych technologii, głównie poprzez „ukrycie” technicznej części wyposażenia, przeniesienie systemów instalacyjnych, rur wodociągowych czy kanalizacyjnych w miejsca oddalone od strefy zarezerwowanej dla użytkownika oraz staranne zaplanowanie i rozmieszczenie manipulatorów i przycisków.

 aranzacja-lazienki
© Geberit 

Zdalna wygoda – zdalną koniecznością

Stosowanie zdalnych przycisków w wyposażeniu łazienki na początku zmusza do zrewidowania starych rozwiązań, które zdominowały sposoby projektowania łazienki. Myślenie o jedynej dopuszczalnej konfiguracji, czyli nierozerwalnej integracji przycisku ze spłuczką, wynika tylko i wyłącznie z istnienia utartego schematu: spłuczka – przycisk. Tymczasem rozdzielenie ich daje znacznie więcej możliwych rozwiązań, zarówno architektonicznych, jak i montażowych. Poszczególne rozwiązania umożliwiają „odsunięcie” manipulatora nawet o 2 metry od samej spłuczki, która w dodatku może być „ukryta” pod tynkiem. Pozwala to na większą swobodę zarówno projektowania powierzchni ścian, jak i dostosowania położenia przycisku do indywidualnych potrzeb każdego mieszkańca domu. Problem ten docenią zwłaszcza młodzi rodzice i sami zainteresowani – dzieci. Te, dzięki możliwości wygodnego i bezpiecznego dosięgnięcia przycisku, staną się pełnoprawnymi domownikami, zdolnymi samodzielnie korzystać z łazienki. Co może umknąć uwadze, a jednak należy docenić, to oddalenie przycisku od spłuczki, a co za tym idzie – od muszli klozetowej. I choć w praktyce jest to głównie rozwiązanie znacznie ułatwiające utrzymanie higieny (znów te dzieci…), to w sferze mentalnej jest to niemal mały przewrót kopernikański – rozerwanie utartego schematu i przeniesienie przycisku do „części czystej” łazienki.

projektowanie-lazienki lazienki-aranzacje
© Geberit 

Smart design

O tym, że rynkiem wyposażenia łazienkowego rządzi design minimalistyczny, nie trzeba nikogo przekonywać. Drobne, proste elementy, sprowadzane często do kształtu prostych figur geometrycznych, to dominujący trend w projektowaniu wyposażenia łazienkowego. – Minimalizm w aranżacji współczesnych wnętrz łazienkowych przejawia się nie tylko w prostocie form i kolorów, ale też w usuwaniu zbędnych elementów z otoczenia, nie tylko bibelotów czy kosmetyków, ale też masywnych elementów wyposażenia łazienki – mówi Adam Pillich, Dyrektor ds. Produktów w firmie GeberitW aranżacji łazienki kierujmy się prostą zasadą: im mniej i prościej, tym lepiej i bardziej funkcjonalnie. Jednak warto również pamiętać, że umiejętnie dobrany przycisk może przełamać monochromatyczny horror vacui białej ściany łazienki, jak choćby przycisk nawiązujący stylistycznie do nowoczesnej elektroniki. Prostokątna płytka przycisku, wykończona np. ciemnym, matowym szkłem, wizualnie nasuwa skojarzenia ze współczesnym smartfonem, podkreślając tendencje do projektowania przedmiotów użytkowych jako samodzielnych elementów aranżujących wnętrze. We współczesnym wzornictwie istnieją też propozycje dla zwolenników rozwiązań wzorniczych, znajdujących się na przeciwnym biegunie estetyki. Montując przyciski zdalne, nie można zapomnieć o konieczności zapewnienia dostępu do wnętrza spłuczki – wykonania rewizji serwisowej. Zaślepki dostępne są w szerokiej gamie kolorów i materiałów. Wśród nich można także znaleźć zaślepkę do wypełnienia własnym materiałem lub nawet glazurą, która „wtapia” element w powierzchnię ściany.

Przycisk nieoczywisty

Do czego w łazience służy przycisk? Zgodnie z zasadą przyczynowości oraz konstrukcją słowotwórczą rzeczownika podstawowego przycisk służy do… przyciskania. Tymczasem zasadniczą jego funkcją jest przecież wywołanie określonego efektu. Tu już krótka droga do konstatacji, że najlepszy przycisk to taki, którego nie trzeba przyciskać w ogóle, a który zadziała wyłącznie w wyniku zbliżenia ręki. Tak jest w przypadku zastosowania elementów oświetlenia ledowego. Żeby przycisk zadziałał, wystarczy delikatny ruch dłoni nad linią światła. Realizując postulat „zielonej technologii”, automatyczny system czuwania gwarantuje ograniczenie zużycia energii do minimum, podobnie jak popularne systemy dwudzielne, pozwalające łatwiej zarządzać zużyciem wody.

spluczka-podtynkowa przycisk-splukujacy
© Geberit

Nacisk na… nacisk

Przyjazne nowe technologie to nie tylko gwarancja trwałości i niezawodności stosowanych rozwiązań, ale też wygoda montażu i prostota późniejszej eksploatacji. Niezawodność jest rezultatem stosowania sprawdzonych technologii, np. wykorzystujących hydrauliczne serwopodnośniki lub podnośniki pneumatyczne. Do rozwiązań sprawdzonych dołączają nowinki, przynajmniej w kontekście łazienki i powierzonej im funkcji – urządzenia zasilane prądem elektrycznym. W każdym przypadku przycisk musi działać łagodnie, reagując na dotyk, a nie na nacisk. To istotne, zważywszy nie tylko na jego niewielkie wymiary, ale też na potrzebę wyważonego operowania przedmiotami małymi lub wykonanymi z materiałów w naszym rozumieniu delikatnych, instynktownie zmuszających do dużo słabszego nacisku.

Artykuł przygotowany przez markę GEBERIT.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj