Głowice termostatyczne inteligentnie regulują temperaturę

© freeimages.com

© freeimages.com

Chcąc zadbać o jak najmniejsze straty ciepła w użytkowanych pomieszczeniach, korzysta się z nowoczesnych technologii. Pomimo tego, że grzejniki nie są nowymi wynalazkami, to jednak zdążyły się one w znacznym stopniu zmienić na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

Przede wszystkim zmienił się ich kształt. Są właściwie obowiązkowym elementem w każdym domu, dlatego producenci zaczęli przywiązywać wagę do wzornictwa. Teraz grzejniki nie są już takimi elementami we wnętrzu, jakie koniecznie trzeba w jakiś sposób zasłonić. Elegancka i wąska konstrukcja zabiera mniej miejsca, a w dodatku można ją efektywnie użytkować. Jest to możliwe za sprawą niewielkiego pokrętła, jakie możne znajdować się na zaworze lub nieco dalej od niego.

Głowice termostatyczne to niewielkie przedmioty, jakim nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Spoczywa na nich odpowiedzialność związana z właściwym przepływem mocy. Jak działa mechanizm wewnątrz głowicy? Mieszek znajdujący się w głowicy, rozrasta się wraz ze wzrostem temperatury otoczenia. Powoduje tym samym nacisk na trzpień zaworu, doprowadzając do jego zamknięcia. Analogicznie, gdy temperatura otoczenia zaczyna spadać, mieszek wraca do swojej pierwotnej objętości i zawór się odblokowuje. Wtedy następuje przepływ wody w grzejniku i temperatura wzrasta. Warto więc orientować się, jak ustawić optymalną wartość za pomocą głowicy, otwierając bądź zamykając przepływ wody.

Wydawać by się mogło, że nie ma w tym mechanizmie niczego skomplikowanego. Jednak trzeba pamiętać o tym, że moc grzewcza instalacji musi zapewniać pokrycie strat cieplnych we wszystkich pomieszczeniach. W przeciwnym razie nie będzie wskazane to, by w każdym pokoju panowała inna temperatura. Kluczowe jest więc to, jaką ustawi się temperaturę na głowicy. Wtedy bowiem mechanizm będzie dążyć do tego, by wartość temperatury w danym pomieszczeniu była możliwie jak najbardziej zbliżona do ustalonych parametrów. Często zapomina się o tym, że regulacja nie służy do zaprogramowania temperatury grzejnika. Służy zaś do wyznaczenia jej wartości w pomieszczeniu, gdzie grzejnik się znajduje.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj