Infekcje intymne – objawy oraz sposoby leczenia

© fotolia

© fotolia

Bardzo często, u wielu kobiet zdarzają się infekcje intymne. Są one niekiedy bardzo uciążliwe, nie pozwalają się skupić na pracy, powodują problemy z zaśnięciem, niekiedy wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jak je rozpoznać i w jaki sposób się przed nimi chronić?

Dyskomfort, czy infekcja

Wszyscy wiemy, jak ważna jest higiena ciała, szczególnie dla kobiet. Dlaczego jednak czasami nie wystarcza i pojawia się dyskomfort w okolicach intymnych? Przyczyn może być wiele – zmiana proszku do prania lub płynu do płukania bielizny, stres, przemęczenie, zaburzenia menstruacji, stosowanie antykoncepcji itp. Wywołuje to podrażnienie wrażliwej śluzówki miejsc intymnych i powoduje lekkie pieczenie lub świąd, które łatwo załagodzić stosując odpowiednie kremy lub żele. Jeżeli środki te nie pomagają, a pieczenie lub swędzenie nasila się i dodatkowo pojawia się wydzielina o nieprawidłowym zabarwieniu, oznacza to, że została naruszona flora bakteryjna (np. poprzez przyjmowanie antybiotyków) i należy ją przywrócić, stosując odpowiedni probiotyk ginekologiczny, np. lactovaginal. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.lactovaginal.pl . Wskazane jest również noszenie przewiewnej bielizny, najlepiej bawełnianej. Jeśli dolegliwości nie ustępują, należy zwrócić się o pomoc do ginekologa, ponieważ najprawdopodobniej doszło do infekcji.

Rodzaje infekcji i leczenie

Najczęściej spotykaną infekcją jest grzybica pochwy i rzęsistkowica. Grzybicę wywołują drożdżaki (Candida Albicans). Infekcję tę łatwo rozpoznać po gęstej, białej wydzielinie z pochwy, świądzie i pieczeniu. Leczy się ją skutecznie dopochwowymi globulkami o działaniu przeciwgrzybicznym, które przepisuje lekarz.

Jeśli pieczeniu i świądowi towarzyszą upławy w kolorze zielono-żółtym, prawdopodobnie doszło do zakażenia rzęsistkiem pochwowym. Objawom tym może towarzyszyć ból w podbrzuszu i parcie na pęcherz moczowy. Diagnoza choroby opiera się na badaniu mikroskopowym wydzieliny z pochwy. Leczenie polega na przyjmowaniu leków, które niszczą pierwotniaki. Podczas trwania kuracji należy powstrzymać się od współżycia seksualnego, ponieważ można zarazić partnera. Często zdarza się, że mężczyzna nie ma objawów chorobowych i nieświadomie zaraża inne kobiety.

Niekiedy infekcje intymne wywołane są bakteriami (Gardnerella vaginalis lub Escherichia coli). Charakteryzują się one świądem, bólem i pieczeniem okolic intymnych oraz obfitymi upławami w kolorze żółtym, o rybim zapachu. Leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków i stosowaniu odpowiedniej higieny.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj