Innowacje w Twoim domu

© freeimages.com

© freeimages.com

Ostatnie dekady przyniosły wiele zmian, gdy chodzi o technologie dla domu. Dzięki nim nasze życie staje się coraz prostsze, wygodniejsze i… bezpieczniejsze. Innowacyjne rozwiązania pozwalają dziś na przejęcie pełnej kontroli nad własnym domem czy mieszkaniem, nawet gdy jesteśmy na drugim końcu świata.

Fundamentem dla powstania innowacyjnych rozwiązań dla domu (i nie tylko) jest oczywiście technologia IT. To dzięki niej możliwe jest zintegrowanie wielu urządzeń i instalacji w budynku w ramach jednego, prostego systemu. Bezprzewodowa kontrola dostępu do budynku i jego konkretnych pomieszczeń, regulowanie na odległość ogrzewania, oświetlenia czy automatyczne otwieranie okien powoli stają się standardem. I co najważniejsze, można z tego standardu skorzystać także w starszych budynkach.

Drzwi i okna pod kontrolą

Komu z nas nie zdarzyło się choć raz zastanawiać przez długie godziny, czy drzwi do domu zostały na pewno zamknięte przy wyjściu do pracy? Kto z nas choć raz nie zgubił kluczy do mieszkania i z tego powodu był zmuszony wymienić wszystkie zamki? Ile osób obawia się zostawienia uchylonych okien w domu podczas dłuższego pobytu poza miejscem zamieszkania? Dziś te wszystkie problemy można rozwiązać łatwo, żeby nie powiedzieć, banalnie. Pomoże w tym przede wszystkim bezprzewodowa kontrola dostępu, i to za pomocą prostej aplikacji w urządzeniu, które ma każdy z nas. Mowa o smartfonie.

Bezpieczeństwo na odległość

Jak to działa? Gdy chodzi o drzwi, wystarczy sięgnąć po wielopunktowe zamki elektryczne, które mogą zostać połączone w jedną sieć. Podpięte do niej zamki oraz elektroniczne klucze i wkładki można łatwo dodawać, blokować i odblokowywać. Gdy więc np. dojdzie do zgubienia klucza, wystarczy kilka sekund by go dezaktywować tak, by stał się bezużyteczny. Dostępne są również prostsze rozwiązania – oparte o piloty czy transpondery, pozwalające otworzyć drzwi bez użycia klucza. Dużą zaletą takich systemów jest to, że pozwalają na automatyczne ryglowanie drzwi po ich zatrzaśnięciu. Koniec wiec z przypadkowo niedomkniętymi drzwiami.

A co z oknami? Bezprzewodowa kontrola dostępu może objąć także i je. Wystarczy zintegrować skrzydła z systemem zarządzania domem, by mogło nastąpić automatyczne otwieranie okien – bądź to o określonych porach, bądź to „na życzenie” – gdy wywołamy odpowiednią funkcję, również np. za pomocą smartfona.

A poza zupełnie „cyfrowymi” nowościami, gdy chodzi o okna, przyjrzeć się warto również możliwościom, jakie dają okna z funkcją bezpiecznego otwierania. Pozwalają one bowiem na wymianę powietrza bez ryzyka włamania czy utraty ciepła. Innowacje związane z oknami i drzwiami oferuje, np. firma Winkhaus.

Co jeszcze można kontrolować zdalnie?

Lepiej zapytać: czego nie można? Dziś do dyspozycji jest nie tylko bezprzewodowa kontrola dostępu, ale i całe systemy zdalnego sterowania budynkiem. Aplikacja w smartfonie czy specjalny panel sterowania może przejąć odpowiedzialność za regulację temperatury w budynku, wyłączenie zbędnie zapalonych świateł (i ich włączenie, zanim wejdziemy do pomieszczenia), informowanie o zagrożeniach, otwieranie i zamykanie rolet, czy zraszacze ogrodowe. A to dopiero początek. Warto więc już teraz wejść w XXI wiek i sięgnąć po technologie przyszłości dzisiaj.

Innowacje dla Twojego domu dostarcza Winkhaus.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj