Inwestycje w condo apartamenty – czy to się opłaca?

system condo

Inwestycje w condo apartamenty – czy to się opłaca?

Rynek nieruchomości stwarza szerokie możliwości inwestowania. Nie trzeba jednak kupować mieszkania czy domu w atrakcyjnej lokalizacji i samodzielnie zajmować się jego wynajmowaniem klientom indywidualnym, aby zarabiać na posiadanym lokalu. Można zainwestować w system condo. Na czym to polega i jak tego dokonać?

Pojęcie systemu condo

Definicja systemu condo wskazuje, że jest to system zarządzania nieruchomością, który generuje stałe i co najważniejsze – pewne zyski, przy jednoczesnym braku zaangażowania ze strony inwestora w bieżące gospodarowanie nieruchomością. Zarządzaniem operacyjnym takim obiektem znajdującym się w systemie condo, zajmuje się wyspecjalizowany zarządca.

Inwestycje tego rodzaju polegają na zakupie pokoju hotelowego, apartamentu czy mikro apartamentu, dzięki czemu inwestor nabywa prawo własności do lokalu i może nim dowolnie gospodarować. Wyznacza daty, podczas których będzie przebywał w apartamencie, a przez pozostały czas zarządca, nazywany również operatorem systemu condo wynajmuje jego własność. W jego gestii jest również kompleksowa obsługa gości, od chwili dokonania rezerwacji lokalu, po wymeldowanie się z niego. Przypomina to nieco wynajmowanie pokoi w hotelu, przy czym każdy z takich lokali może mieć zupełnie innego właściciela.

Jak wybrać operatora systemu condo?

Kluczowe dla wypracowania jak najwyższych zysków z inwestycji w apartamenty w systemie condo jest wybranie doświadczonego i kompetentnego operatora. Zapewni on ciągłość najmu naszej własności, promocję nieruchomości oraz pełną obsługą gości wraz z utrzymaniem części wspólnych obiektu, m.in. recepcji, restauracji i wszelkich innych pomieszczeń, w których prowadzona jest taka działalność.

Sprawny operator zdejmie z barków właściciela pokoju, mini apartamentu czy apartamentu w systemie condo, obowiązek poszukiwania najemców, ich obsługi i egzekwowania płatności. Inwestor może zaoszczędzić czas i pieniądze oraz korzystać na reklamie lokalu na szerszą skalę niż w przypadku prowadzenia indywidualnej kampanii. Obsługa wynajmu przez profesjonalistę wiąże się z koniecznością uiszczenia odpowiedniej prowizji, ale w zamian operator zobowiązuje się do wypłaty właścicielom apartamentów w systemie condo zysków na określonym z góry poziomie. Operatorzy obiecują zyski w wysokości 7-10 proc. rocznie, co jest znakomitą alternatywą dla powierzenia posiadanego kapitału bankowi, w ramach lokaty terminowej.

Stały zysk bez ryzyka braku wynajmu

Teoretycznie, właściciel nieruchomości sam mógłby zadbać o jej wynajmowanie, ale wtedy musiałby ponosić ryzyko braku przychodów. Apartamenty w systemie condo wynajmowane są krótkoterminowo, ale sprawne działanie operatora sprawia, że nie stoją bezużytecznie. Przez pierwszych 5 lat wynajmowania mikro apartamentów czy pokoi w hotelu condo można zarobić nawet 35 proc. ceny netto inwestycji, co daje w skali roku 7 proc. zysku. To nawet trzykrotnie więcej niż na lokacie. Stopa zwroty z inwestycji w mieszkania wynajmowane długoterminowo, w tradycyjny sposób również jest niższa i wynosi około 4 proc. w skali roku. Najbardziej opłaca się wynajmować apartamenty w kurortach górskich i nadmorskich, na Mazurach i w miastach o wielu atutach biznesowych i turystycznych, na przykład w Warszawie, gdzie mikroapartamenty w systemie condo dla inwestorów oferuje Wolska2.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj