Jak prawidłowo suszyć owoce, warzywa i grzyby na zimę?

suszarka-do-owocow

Jak prawidłowo suszyć owoce, warzywa i grzyby na zimę?

Okres jesienny to idealny czas, aby zabrać się za przygotowywanie produktów na zimę. Sezonowe owoce i warzywa, zioła oraz grzyby możemy z powodzeniem ususzyć i dzięki temu przedłużyć ich trwałość oraz nadać im jeszcze lepszego smaku i aromatu. Proces suszenia żywności powinien być przeprowadzony we właściwy sposób, aby zagwarantować nam zachowanie w warzywach i owocach wszystkich cennych składników odżywczych.

Suszenie warzyw, owoców, grzybów i ziół w suszarce do owoców

Dziś prawidłowe suszenie produktów żywnościowych nie jest trudnym zadaniem. Mamy bowiem do dyspozycji praktyczne urządzenie, jakim jest suszarka do owoców. Jej zadaniem jest optymalne ususzenie wybranych produktów żywnościowych przy jednoczesnym zachowaniu ich znakomitego smaku oraz składu bogatego w naturalne substancje odżywcze.

Suszarka do owoców pozwala na regulowanie temperatury suszenia. W zależności od rodzaju produktów, które będziemy w niej obrabiać, temperatura suszenia powinna być bowiem ustawiona na odpowiednim poziomie. Zaleca się, aby utrzymywać temperaturą suszenia na jak najniższym poziomie, gdyż sprzyja to zachowaniu w żywności witamin i minerałów, które mają skłonność do ulatniania się wskutek obróbki termicznej.

Przygotowanie żywności do suszenia

Zanim przystąpimy do suszenia wybranych produktów żywnościowych musimy je odpowiednio przygotować. Warzywa i owoce dokładnie myjemy i obieramy ze skórki (jeśli tego wymagają) oraz kroimy na równej grubości plastry. Zapewni to równomierne rozprowadzenie temperatury oraz sprawi, że poszczególne fragmenty będą gotowe w tym samym czasie. Niektóre produkty powinny zostać także wstępnie zblanszowane lub ugotowane. W razie wątpliwości warto sprawdzić, jak prawidłowo suszyć konkretne warzywa i owoce w specjalnych tabelach suszenia.

Suszarka do owoców posiada praktyczne tacki, na których powinniśmy równomiernie rozłożyć plastry produktów. Zapewni to optymalną dystrybucję ciepła oraz sprawi, że proces suszenia przebiegnie szybciej i efektywniej. W zależności od wybranych produktów żywnościowych ich suszenie w suszarce do owoców może potrwać do kilku do kilkunastu godzin. Tyle czasu jest bowiem niezbędne, aby owoce i warzywa wyzbyły się wody oraz były gotowe do długotrwałego przechowywania.

Dobra suszarka do owoców to podstawa!

Jeśli szczególnie zależy nam na jak najlepszych efektach suszenia warzyw, owoców, grzybów oraz ziół, warto zainwestować w zakup dobrej jakości suszarki do owoców i grzybów. Urządzenie takie powinno posiadać moc mieszczącą się w przedziale od 250 do 400 W oraz odpowiednią pojemność. Osoby, które co roku planują suszyć spore ilości żywności powinny zainwestować w suszarkę do owoców posiadającą od 5 tacek wzwyż. Do użytku domowego doskonale sprawdzi się z kolei suszarka do owoców wyposażona w 4-5 tacek.

Suszarka do owoców powinna posiadać regulację temperatury oraz timer, który pozwoli ustawić czas suszenia na właściwym dla wybranych produktów poziomie. Najlepiej wybierać urządzenia posiadające przezroczystą obudowę, gdyż pozwalają one na bieżące kontrolowanie tempa ich pracy oraz samodzielną ocenę czy suszone produkty są gotowe.

Partnerem artykułu jest Twój Pasaż oferujący: https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Suszarki-do-grzybow-i-owocow/5780 - więcej na TwojPasaz.pl.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj