Jak wybrać idealne drzwi wewnętrzne?

drzwi wewnętrzne

Jak wybrać idealne drzwi wewnętrzne?

Wybór drzwi wewnętrznych może okazać się dużym wyzwaniem. Choć zazwyczaj przy aranżacji skupiasz się przede wszystkim na kolorach ścian czy ustawieniu mebli, to zapominanie o drzwiach jest dużym błędem. Źle dobrane mogą bowiem nadmiernie przykuwać wzrok i przytłaczać całe pomieszczenie.

Musisz więc znaleźć takie, które będą pasować do całego wystroju, co oznacza, że już przy montażu powinieneś mieć zaplanowaną całą aranżację, a przynajmniej jej najważniejsze punkty. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie drzwi wewnętrzne sprawdzą się w danym przypadku najlepiej. Kolor to jednak tylko pierwszy z istotnych aspektów. Przemyśleć musisz także, z jakiego materiału będą wykonane drzwi wewnętrzne i w jaki sposób powinny się otwierać. Jeśli nie mieszkasz w ogromnym domu czy klimatycznej kamienicy, najpewniej postawisz na drzwi jednoskrzydłowe. To jednak wcale nie zawęzi znacząco twojego wyboru. Do dyspozycji masz wiele rozwiązań, co z jednej strony daje ci ogromną swobodę, z drugiej może znacznie utrudnić znalezienie najlepszej możliwości.

Drzwi a funkcjonalność pomieszczenia

Na rynku dostępne są różne rodzaje drzwi wewnętrznych, z których możesz wybierać nie tylko biorąc pod uwagę estetykę danego pomieszczenia, ale przede wszystkim zwracając uwagę na funkcjonalność konkretnej przestrzeni. Tutaj znaczenie będzie mieć zarówno sposób otwierania drzwi, jak i materiał, z jakiego są wykonane. W strefie dziennej, w której domownicy spędzają wspólnie dużo czasu, możesz nawet całkowicie zrezygnować z drzwi, co najwyżej tylko symbolicznie oddzielając strefy za pomocą oszklonych.

Pomieszczenia, w których ważna jest prywatność, jak na przykład łazienka czy sypialnia, powinny być natomiast wyposażone w drzwi pełne, o dobrej izolacyjności akustycznej. Duże znaczenie będzie mieć jednak także to, w jaki sposób drzwi będą się otwierać. Do wyboru masz przede wszystkim drzwi rozwieralne, ale także przesuwne czy harmonijkowe. Rozwieralne modele są najbardziej uniwersalne i powszechnie spotykane, jednak jeśli się na nie zdecydujesz, musisz zastanowić się jeszcze, które będą lepsze – drzwi prawe czy lewe. Tak naprawdę znaczenie będą mieć tutaj dwie kwestie: wielkość pomieszczenia oraz znajdujące się w nim meble i elementy takie jak włącznik światła. Musisz pamiętać, że tego rodzaju drzwi wymagają wygospodarowania wolnej przestrzeni na łuku, po którym będą się poruszać przy otwieraniu. W przypadku małych pomieszczeń ważne więc, by otwierały się na zewnątrz, dzięki czemu zyskasz dodatkową przestrzeń.

dzwi wewnętrzne

Pod uwagę weź także umiejscowienie włącznika światła w danym pomieszczeniu – aby zapalanie go było wygodne, powinien być umiejscowiony z tej samej strony co klamka, a nie po stronie zawiasów. To jednak tylko pierwsza z opcji, które masz do wyboru. Oprócz tego w sklepach możesz znaleźć także drzwi przesuwne. Doskonale sprawdzą się przede wszystkim do symbolicznego oddzielenia stref, jeśli zdecydujesz się na te całkiem oszklone. Drzwi przesuwne będą także rozwiązaniem idealnym, gdy zależy ci na zaoszczędzeniu przestrzeni i chcesz zmieścić w pokoju jak najwięcej przedmiotów. Tutaj musisz jednak pamiętać, że choć drzwi nie poruszają się po łuku i nie musisz zwalniać przestrzeni wokół nich, zmuszony będziesz wygospodarować odpowiednią ilość miejsca na ścianie, by mogły swobodnie się przesuwać. Sprawdź ofertę drzwi przesuwnych w sklepie Castorama oraz pod adresem:
https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/przechowywanie/drzwiczki/przesuwne-plyty.html

Alternatywą mogą okazać się drzwi harmonijkowe. W ich przypadku nie musisz zwalniać przestrzeni na drodze łuku otwieranych drzwi ani tym bardziej pozostawiać dużo wolnego miejsca wokół ściany. Drzwi te składają się jak harmonijka, dlatego nie zabierają wiele miejsca i świetnie sprawdzą się tam, gdzie zależy ci na zachowaniu jak największej przestrzeni. Miej jednak na uwadze, że złożone w harmonijkę drzwi sprawią, że cały otwór się zwęzi – musi być więc większy niż w przypadku pozostałych rodzajów, by swobodnie można było wchodzić do pomieszczenia.

Kolor drzwi wewnętrznych

Dopiero, gdy będziesz wiedzieć, jaki rodzaj drzwi wewnętrznych sprawdzi się w danym przypadku, powinieneś zastanowić się nad kolorem. W przeciwnym razie może cię spotkać rozczarowanie, gdy na przykład okaże się, że drzwi harmonijkowe nie są produkowane w kolorze, który sobie upatrzyłeś. Wiedząc jednak, na jakim rodzaju drzwi się skupić, będziesz dokładnie widzieć, jaką gamę kolorów masz do dyspozycji.

Pamiętaj, by nie myśleć o drzwiach jako o samodzielnym elemencie, a jako o części całej aranżacji. Oznacza to, że powinny być dopasowane do stylu danego pomieszczenia. Jeśli w sąsiedztwie znajdzie się kilka drzwi wewnętrznych, muszą być one jednolite. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak dobrać drzwi do ścian. Możesz bowiem zadbać o to, by stapiały się z nimi lub wyraźnie się odcinały. W drugim przypadku nie oznacza to jednak, że mają stać się głównym punktem wystroju. Możesz postawić nawet na kolorowe modele, pod warunkiem, że będą spójne z innymi elementami w pomieszczeniu – chociażby meblami czy licznymi dodatkami.

drzwi wewnętrzne

Musisz też wiedzieć, jak dopasować drzwi do podłogi. Jeśli uda ci się znaleźć model idealnie w tym samym kolorze, może okazać się to dobrym rozwiązaniem aranżacyjnym. Eksperci radzą jednak, by unikać przechodzenia podłogi na ścianę. W wielu wnętrzach stawia się na bardzo ciemne panele i jasne ściany. W takim przypadku dopasowanie drzwi do podłogi sprawi, że przytłoczą pomieszczenie i będą nadmiernie przykuwać wzrok.

Ostatnie kroki przed montażem

Kiedy wiesz już, jak dobrać drzwi wewnętrzne pod względem koloru, tworzywa czy rodzaju, pozostaje jeszcze kwestia samego montażu. Wybór odpowiedniego modelu to bowiem jedno, ale musisz jeszcze zadbać o to, by drzwi prawidłowo się otwierały i jak najlepiej spełniały swoją funkcję. Do tego konieczna jest natomiast wiedza, jaki otwór pod drzwi będzie odpowiedni dla danego skrzydła. Tutaj pod uwagę należy wziąć zarówno wysokość i szerokość, jak i grubość muru. Pomiarów najlepiej dokonuj jeszcze przed ostatecznym wykończeniem ścian, co pozwoli ci uniknąć dodatkowych kosztów i stresu.

Wiele osób nie wie, jak mierzyć drzwi w prawidłowy sposób, przez co później pojawiają się problemy. Tymczasem wystarczy zazwyczaj kierować się prostą zasadą – w przypadku stałej ościeżnicy, czyli bardziej popularnego rozwiązania, szerokość otworu powinna być większa co najmniej o 11,5 centymetra. Przykładowo, drzwi 80 wymagają więc otworu 91,5 centymetra. W przypadku ościeżnic regulowanych wystarczy natomiast dodatkowe 8 centymetrów. Również wysokość otworu powinna być większa – w przypadku futryny stałej o jakieś półtora do trzech centymetrów.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj