Jak wybrać okna do domu jednorodzinnego?

okna-plastikowe-1

Jak wybrać okna do domu jednorodzinnego?

W każdym domu jednorodzinnym okna pełnią wyjątkowo ważną funkcję. Z jednej strony zapewniają wewnątrz całego budynku odpowiednią ilość dziennego światła, z drugiej zaś mają ogromny wpływ na to, jak cały budynek prezentuje się z zewnątrz. Wybierając okna powinniśmy kierować się jednak nie tylko względami estetycznymi.

Na co trzeba zwracać uwagę kupując okna?

Przygotowując projekt domu, powinniśmy już na samym początku zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcemy doświetlić cały budynek i wszystkie pomieszczenia. Dobór okien oraz stolarki okiennej będzie niezwykle ważnym elementem wpływającym na estetykę wszystkich pomieszczeń oraz zewnętrzny wygląd całego budynku. Ma też ogromny wpływ na energooszczędność takiego domu, a co za tym idzie również i koszty związane z ogrzaniem całego budynku i wszystkich pomieszczeń.

Okna i energooszczędność w domu

Rozgrzane powietrze wewnątrz budynku będzie się starało na wszelkie możliwe sposoby wydostać na zewnątrz. W praktyce powoduje to zazwyczaj określone straty ciepła, których chcemy uniknąć dzięki zastosowaniu stolarki okiennej i drzwiowej o odpowiednich parametrach. Niezależnie od tego czy mamy w domu zainstalowane okna drewniane czy okna plastikowe, zawsze powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na ich właściwości termoizolacyjne.

Materiał okna a jego właściwości

Produkowane dziś okna PCV jak i okna wykonane z drewna są niezwykle nowoczesne i zazwyczaj mają dość podobne parametry termoizolacyjne. Na rynku dostępne są również okna wykonane z aluminium, do niedawna jeszcze stosowane głównie w lokalach użytkowych, dziś jednak stosowane również często w wykończeniu domów jednorodzinnych. Są one dużo bardziej wytrzymałe i bardziej sztywne w porównaniu do okien plastikowych lub drewnianych. Niemniej jednak jest to również rozwiązanie znacznie bardziej kosztowne.

Walory estetyczne

Dostępne dziś w sprzedaży okna plastikowe można na wiele sposobów dopasować do charakteru całego budynku. W zależności od tego czy dom jest utrzymany w stylu tradycyjnym czy też bardziej nowoczesnym, możemy zastosować płaską ramę okienną lub też ramę o bardziej zaokrąglonych kształtach.

Bardzo szeroka jest również paleta barw dostępnych na rynku okien plastikowych i z pewnością uda się każdemu dobrać ramę okienną, która będzie idealnie pasowała do elewacji jego domu. Można wybrać tutaj okna, które będą idealnie wtapiały się w płaszczyznę budynku, lub które, wprost przeciwnie, będą interesująco kontrastować z kolorem elewacji. Wszystko zależy tu jedynie od wizji i fantazji projektanta.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm

Zaloguj się Logowanie

Komentuj