Jak wybrać żyrandol do salonu?

© fotolia

© fotolia

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym – to właśnie tu przyjmujemy gości, ale też spędzamy wspólny czas z rodziną i relaksujemy się po męczącym dniu. Aby dobrze pełnił on każdą ze swoich licznych funkcji, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie.

W salonie domownicy spędzają większość wolnego czasu, a co za tym idzie – wykonują w tym pomieszczeniu czynności wymagające światła o zróżnicowanym natężeniu. Ponieważ spełnia on również rolę przestrzeni do podejmowania gości, wiele osób dużą wagę przywiązuje do efektownych dodatków i pomysłowych dekoracji decydujących o charakterze tego miejsca. Szukając odpowiedniego żyrandola do salonu nierzadko skupiamy się głównie na wyglądzie dostępnych produktów, tymczasem istotne znaczenie ma w tym przypadku również ich funkcjonalność. Warto przy tym wspomnieć, że stosując odpowiednie oświetlenie można poprawić proporcje pomieszczenia.

Najważniejsze zasady dobierania oświetlenia

Planując zakup produktów oświetleniowych do salonu warto kierować się wielkością tego pomieszczenia i jego usytuowaniem względem stron świata, które decyduje o ilości światła naturalnego w tym wnętrzu. Okna wychodzące na południe zagwarantują, że będzie ono jasne przez większą część dnia, a wtedy wystarczające okazać się mogą plafony lub stylowa wisząca lampa. Zależnie od potrzeb tego typu źródła światła uzupełnią kinkiety bądź lampy podłogowe w strefie przeznaczonej do relaksu. Salon z oknami wychodzącymi na stronę północną siłą rzeczy jest bardziej zacieniony, dlatego lepiej sprawdzi się w tym przypadku większy żyrandol. W małych pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem będzie lampa wisząca, która optycznie powiększy wnętrze, zaś w niskich proporcje optycznie poprawi światło skierowane w górę.

Klasyczny czy nowoczesny?

Wygląd żyrandola powinien być spójny ze stylem całego wnętrza. W pomieszczeniach urządzonych klasycznie nowoczesna lampa może się nie sprawdzić, zaś w aranżacjach minimalistycznych przesadnie ozdobny żyrandol będzie wyglądał niekorzystnie. Chociaż eklektyzm jest ciekawym rozwiązaniem, umiejętne łączenie różnych stylów bywa trudne. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie wybrać produkt, który stanie się przyciągającym uwagę akcentem dekoracyjnym, lepiej zdać się na pomoc specjalistów od urządzania wnętrz. Oczywiście warto też kierować się własnym gustem i wybrać żyrandol łączący estetykę, jakość i funkcjonalność, który nam się po prostu podoba.

Jakie światło?

Podczas wyboru żyrandola do salonu powinniśmy pamiętać, że światło w znaczący sposób wpływa na nasze samopoczucie. Ciepłe sprzyja wyciszeniu, zaś chłodne pobudza do działania i pomaga się skupić. W wielu domach salon pełni różne funkcje – przyjmujemy w nim gości, relaksujemy się przy muzyce czy dobrej książce, ale niekiedy też pracujemy.

Stosowanie kilku opraw ze źródłami emitującymi światło o różnej temperaturze barwowej może być kłopotliwe, ale jest na to rozwiązanie – lampy LED Philips, których pracę można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkowników. Produkty te pozwalają nie tylko na zmianę ilości światła, ale też zmianę białego światła na chłodne, ciepłe lub neutralne. Jeśli dodatkowo skonfigurujemy je z aplikacją na urządzenia mobilne, sterowanie oświetleniem stanie się jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze. W ten sposób stworzymy idealny nastrój zarówno do kolacji we dwoje, jak spotkania z przyjaciółmi, czy relaksu po męczącym dniu, powiedział nam ekspert firmy Philips.

Oświetlenie LED

© fotolia

© fotolia

Lampy ledowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem użytkowników. Ich największą zaletą jest niski koszt użytkowania – oświetlenie ledowe pobiera 80% – 90% mniej energii elektrycznej niż klasyczne żarówki wolframowe, a ponadto nie nagrzewa się i ma znacznie dłuższą trwałość. Jest ono również całkowicie bezpieczne dla użytkowników, o ile wybierzemy produkty renomowanych firm testujących regularnie oferowane przez siebie lampy. Możliwość podłączenia oświetlenia ledowego do systemu pozwalającego na sterowanie nim z poziomu urządzenia mobilnego to dodatkowa korzyść i jeszcze większa wygoda użytkowania, dlatego warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj