Jak wykończyć okap dachu?

© DobreDomy.pl

© DobreDomy.pl

Odpowiednie wykończenie domu wpływa pozytywnie na wygląd całej budowli. Niektóre elementy – takie jak podbitka – są także doskonałym zabezpieczeniem przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Sprawdź, dlaczego warto zamontować podbitkę i jak to zrobić.

Podbitka to wykończenie okapu dachu. Montuje się ją na dwa sposoby – bezpośrednio do krokwi lub prostopadle do ściany domu. W przeciwieństwie do nadbitki, podbitkę umieszcza się pod krokwiami. Jest to bardzo przydatne, szczególnie gdy chcesz zabezpieczyć elementy dachu przed deszczem, śniegiem lub mrozem.

Podbitka może być wykonana z następujących materiałów:

1. Drewno

Podbitka drewniana jest bardzo popularna przede wszystkim ze względów estetycznych. Najpopularniejsze deski do podbitki są produkowane z:

  • sosny
  • świerku
  • modrzewia

Rodzaj drewna ma bardzo duże znaczenie. Wymienione wyżej gatunki należą do najbardziej trwałych. Wyprodukowane z nich deski są teżbardzo odporne na odkształcenia.

Pamiętaj: aby podbitka spełniała swoją rolę przez wiele lat, warto ją dodatkowo zabezpieczyć. Możesz pokryć drewno specjalną farbą, która ochroni deski przed promieniami słonecznymi, deszczem, śniegiem oraz mrozem.

Montując podbitkę drewnianą, pamiętaj również o wentylacji. Otwory przepuszczające powietrze są istotne zwłaszczagdy drewno jest mocowanena zakładki i poszczególne deski zachodzą na siebie.

Drewniana podbitka sprawdzi się świetnie w klasycznych domach, budowlach w stylu wiejskim i rustykalnym.

2. PCV lub materiał drewnopodobny

Alternatywą dla drewna jest materiał PCV, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Na duże zainteresowanie PCV wpływa to, że jest on dostępny w wielu kolorach. Barwa PCV, w przeciwieństwie do naturalnego drewna,  nie zmienia się wraz z upływem czasu – nie trzeba więc odświeżać koloru co kilka lat.

Zaletą paneli PCV jest uniwersalność – możesz wybrać deski o interesującej Cię grubości oraz długości. Przy ich montażu nie trzeba też stosować specjalnych otworów wentylacyjnych. Wystarczy, że kupisz specjalne panele wentylacyjne, które przepuszczają powietrze.

Podobnie jak drewno, panele PCV są odporne na:

  • działanie promieni słonecznych,
  • deszcz, śnieg i mróz,
  • odgniecenia.

Podbitka PCV jest doskonałym rozwiązaniem dla nowoczesnych domów o nietypowej kolorystyce.Pasujezarówno do białych betonowych ścian, jak i ciemnego drewna.

3. Blacha stalowa

Blacha stalowa jest niezniszczalna: nie ulega odgnieceniom oraz jest odporna na niekorzystne czynniki atmosferyczne.Sprawdzi się doskonale w bardzo trudnych warunkach.

Blacha stalowa dostępna jest w wielu kolorach – klasyczny szary jest najczęściej zastępowanyprzez ciepłe beże i intensywne brązy. Podbitkę z blachy możesz dopasować do każdego rodzaju i wielkości okapu.

 Jedyne, na co musisz uważać, to korozja. Aby się przed niązabezpieczyć, nałóż specjalne preparaty na materiał jeszcze przed montażem. Pamiętaj, żeby rozprowadzić substancję z obydwu stron.

Podbitka z blachy stalowej pasuje zarówno do domów w stylu klasycznym, jak i tych nowoczesnych.

Zajrzyj na stronę www.dobredomy.pl i wybierz projekt domu z wybraną przez Ciebie podbitką.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj