Jak wyszorować piekarnik i kuchenkę mikrofalową

jak wyczyścić piekarnik

Jak wyszorować piekarnik i kuchenkę mikrofalową

Piekarnik i kuchenka mikrofalowa to dwa urządzenia, których używamy w domu najczęściej. Pieczemy, dusimy, rozmrażamy, podgrzewamy i… przy okazji brudzimy. Raz na jakiś czas trzeba taki sprzęt wyczyścić. Zanim zabierzemy się do pracy, sprawdźmy, czym różni się czyszczenie piekarnika od czyszczenia mikrofalówki.

Piekarnik

Wyczyszczenie piekarnika nie jest sprawą trudną, ale wymaga poświęcenia kilku godzin. Przed przystąpieniem do szorowania, trzeba się upewnić, że piekarnik jest zimny i odłączony od prądu. Do wysprzątania piekarnika będą potrzebne:

- gumowe rękawice do dbania o ręce

- płyn do naczyń

- spray do czyszczenia piekarnika

- gąbka lub zmywak, najlepiej kilka sztuk

- miska z gorącą wodą lub zlew

Przed przystąpieniem do czyszczenia wnętrza piekarnika, wyjmujemy ruszty i ruchome blaty. Prawdopodobnie one także potrzebują wyszorowania, dlatego dobrze jest włożyć je do miski z gorącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Ponieważ zabrudzenia mają swoje źródło głównie w tłuszczu, płynu może być więcej niż przy tradycyjnym zmywaniu.

Wnętrze piekarnika można odkurzyć, by pozbyć się wszystkich okruchów. Jeśli zabrudzenia nie są duże, być może wystarczy dokładne umycie ścianek gąbką lub ostrym zmywakiem. Jeśli nie, trzeba użyć sprayu do czyszczenia piekarnika. Pokrywamy nim wszystkie brudne i trudno dostępne miejsca i zostawiamy na kilka godzin, by tłuszcz rozpuścił się. Czas oczekiwania spędzamy na czyszczeniu rusztów.

Przy czyszczeniu piekarnika trzeba pamiętać także o wewnętrznej stronie drzwiczek. Jeśli są brudne i pokryte zaschniętym tłuszczem traktujemy je tak samo, jak pozostałą część piekarnika. Ale uwaga! Drzwiczki są pokryte szkłem, potraktowanie ich druciakiem pozostawi nieestetyczne zarysowania. Do ściągnięcia trudnych do usunięcia zabrudzeń można użyć skrobaczki samochodowej do szyb.

Aby dobrze usunąć spray do czyszczenia piekarnika, należy co najmniej dwa razy wypłukać piekarnik gąbką z czystą wodą. Przed ponownym włączeniem piekarnika trzeba się upewnić, że jest suchy.

Mikrofalówka

Z kuchenką mikrofalową rzecz ma się trochę inaczej. Przede wszystkim wkładamy do niej produkty gotowe do spożycia, więc wykluczone jest używanie wszelkich środków chemicznych. Faktem jest także, że mikrofalówka nie brudzi się tak bardzo, jak piekarnik, większym problemem są zapachy zostawione przez kolejne potrawy.

Przede wszystkim do mycia kuchenki nie można używać żadnych druciaków ani ostrych zmywaków. Przypadkowe zarysowania mogą skutkować korozją wewnętrznej części kuchenki mikrofalowej. Zardzewiała mikrofalówka nadaje się tylko do wyrzucenia.

Prostym sposobem na brud i brzydki zapach w kuchence jest zagotowanie w niej kubka wody z dodatkiem kilku plastrów cytryny. Po pięciu minutach gotowania na najwyższej temperaturze wytworzona para wodna rozpuści tłuszcz, a cytryna nada kuchence ładny zapach. Podobny efekt można osiągnąć wlewając ¾ szklanki wody i dopełniając octem. W przypadku bardzo trudnych zabrudzeń można spróbować w szklance wody rozpuścić kilka łyżek wody i taki roztwór gotować przez pięć minut. Parę wodną ze ścianek zbieramy za pomocą gąbki. Talerz obrotowy kuchenki można wyjąć i umyć w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, wystarczy pamiętać o kilku szczegółach, by kuchenka zawsze była czysta:

- Potrawy płynne najlepiej jest podgrzewać przykryte

- Jeżeli podejrzewamy, że coś może wykipieć, dobrze jest pod talerz lub miseczkę postawić dodatkowy talerz, tak by nie zabrudzić talerza obrotowego kuchenki.

- Gdy to możliwe, lepiej podgrzewać potrawy w większych naczyniach

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej i piekarnika to zajęcia niezbyt lubiane przez panie domu. Jeśli ktoś naprawdę nie ma ochoty się tym zajmować, można wynająć pomoc domową na portalu www.pomocedomowe.pl. Pani do sprzątania z pewnością zna sposoby, jak w krótkim czasie przywrócić dawny blask sprzętom domowym.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj