Jaki blat wybrać do szarych mebli kuchennych?

jaki-blat-wybrac-do-szarych-mebli-kuchennych

Jaki blat wybrać do szarych mebli kuchennych?

Coraz częściej w wystroju kuchni przeważają odcienie szarości. Nie jest to typowa kolorystyka mebli kuchennych, dlatego wybór blatów może być kłopotliwy.

Odcienie szarości czy kontrastujące barwy w kuchni?

Decydując się na meble w kuchni w odcieniach szarości warto od razu przemyśleć jak chcemy urządzić całe pomieszczenie. Możemy zdecydować się albo na monochromatyczny wystrój i pobawić się różnymi odcieniami szarego, albo zaszaleć z kolorystyką – do szarości pasują w zasadzie wszystkie inne barwy. Ciepła i przytulności pomieszczeniu przyda na pewno głęboki, ciemny brąz. Jeśli natomiast chcemy trochę bardziej nowoczesnego wystroju, szare szafki wykończyć możemy czerwonymi, kontrastującymi blatami. Popiele, które mogą być nieco przytłaczające, rozjaśnią białe blaty. Nieźle sprawdzą się też czarne, ale na pewno takie wnętrze będzie dosyć chłodne. W przypadku kuchni w odcieniach szarości, warto meble skontrastować blatami – całkiem szare meble będą smutne i mogą wyglądać nieatrakcyjnie.

jaki-blat-wybrac-do-szarych-mebli-kuchennych3

Rodzaje blatów

Blat kuchenny to taka powierzchnia, która najbardziej narażona jest na uszkodzenia, zabrudzenia, zarysowania. Jest bowiem najintensywniej eksploatowany. Dlatego, wybierając blaty, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich kolorystykę, ale przede wszystkim na materiał z jakiego są wykonane oraz jakość tworzywa. Na rynku dostępne są na przykład blaty z kompozytów kwarcowych. Dostępne są w szerokim wachlarzu kolorystycznym i wykazują odporność i wytrzymałość blatów kamiennych. Nie chłoną one cieczy, tym samym nie pozwalając wilgoci wnikać w głąb blatu. Dostępne są w trzech fakturach – matowej, polerowanej i strukturalnej.

Innym interesującym tworzywem jest Corian o matowej strukturze. Wykonuje się z niego cienkie, nowoczesne blaty. Nie są jednak tak odporne na wysokie temperatury jak kompozyty kwarcowe. Warto zastanowić się także nad fornirem. Można zdecydować się na przykład na pięknie prezentujący się i przy okazji trwały palisander – faktura słojów będzie dobrze wyglądać, a przy okazji idealnie wpisze się w modny ostatnio inspirowany naturą wystrój. Taki blat jest zdecydowanie “cieplejszy” w odbiorze. Koniecznie należy zwrócić uwagę na zastosowany lakier. W bardzo nowoczesnych, minimalistycznych kuchniach sprawdza się także stal – istotne jest, aby w przypadku blatów stalowych ich powierzchnia była jednolita, bez widocznych łączeń.

biala-kuchnia-z-drewnianym-blatem-aranzacje3-1

Gdzie szukać inspiracji

Gotowe projekty urządzonych kuchni podpatrzeć można w sklepach meblowych. Nie warto jednak dokładnie odwzorowywać takiego układu, jeśli chcemy, żeby nasze wnętrza zachowały oryginalny charakter. Inspiracji warto szukać w Internecie. Przykłady urządzonych kuchni i doboru różnego rodzaju blatów znaleźć można na stronie http://www.urzadzone.pl/a/szara-kuchnia-nie-musi-byc-nudna-aranzacje-z-kolorami-20115.html  Oglądając zdjęcia gotowych projektów wnętrz, łatwiej jest zwizualizować sobie naszą wymarzoną kuchnię.

Warto też miksować ze sobą style, czasem jeden element, który szczególnie się wyróżni, nada charakter całemu wnętrzu. Kuchnia to miejsce, w którym spędza się dużo czasu, tam też toczy się życie rodzinne i towarzyskie, dlatego w szczególny sposób powinniśmy zadbać o jej urządzenie w zgodzie z naszą naturą i gustem. Każdy element – lampa, szafka czy blat będzie mieć znaczenie dla końcowego efektu.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj