Lampa naftowa – nietuzinkowy dodatek

© freeimages.com

© freeimages.com

W ubiegłym stuleciu goniliśmy za nowoczesnością. Sięgaliśmy po nowe rozwiązania, ulepszaliśmy istniejące technologie, wybieraliśmy to, co nowoczesne. W XXI wieku, jeśli chodzi o aranżację wnętrz, ale nie tylko, coraz częściej i chętniej rozglądamy się za tym, co już było. Modne są meble i dodatki w stylu retro, jak na przykład lampa naftowa.

Trochę historii

Człowiek od zawsze potrzebował światła. Oświetlanie pomieszczeń świecami oraz olejami i ich mieszaninami było jednak stosunkowo drogie, dlatego zaczęto poszukiwać innego rozwiązania. Prace nad otrzymaniem wydajniejszego i tańszego paliwa stały się szczególnie intensywne w pierwszej połowie XIX wieku. Za wynalazcę lampy naftowej uważa się polskiego farmaceutę i chemika, Ignacego Łukasiewicza. Dzięki zastosowaniu frakcjonowanej destylacji w temperaturze do 250 °C uzyskał on preparat, który następnie oddzielił od ciężkich węglowodorów. Po rafinowaniu go stężonym roztworem kwasu siarkowego, otrzymał naftę. Powstała ciecz wykazywała obniżoną temperaturę samozapłonu, a ponieważ pozbawiona była ciężkich składników, nie kopciła. Była dużo bardziej wydajna od zwykłych świec, a ponadto tańsza w eksploatacji od oświetlenia gazowego i olejów. Nie nadawała się jednak zupełnie do istniejących wówczas lamp, ponieważ rozsadzała ich zbiorniki. Łukasiewicz, we współpracy z blacharzem Adamem Bratkowskim, skonstruował więc masywniejszą lampę, wyposażoną w cylindryczny, blaszany zbiornik na naftę oraz metalową rurę z otworami zapewniającymi przepływ powietrza. Światło zapewniały palące się opary nafty, którą był nasączony knot, zanurzony w zbiorniku i wystający z rury. Efekt nie był zadowalający (lampy świeciły z mocą jedynie 10 – 15 świec), dlatego w późniejszych latach wielu uczonych pracowało nad ostatecznym, dzisiejszym wyglądem lampy naftowej. W drugiej połowie XIX wieku lampy naftowe były najpopularniejszym sposobem oświetlania wnętrz mieszkalnych. Ich popularność zmalała dopiero po wynalezieniu i powszechnym zastosowaniu żarówki elektrycznej.

Nieprzeciętna i uniwersalna

Jeżeli mamy dość dziwnego wyglądu nowoczesnych dodatków i bibelotów, cenimy staroświecki wygląd wnętrz i chcemy stworzyć niepowtarzalny nastrój w swoim domu, idealnym wyborem będzie zakup przynajmniej jednej lampy naftowej. To niewielkie urządzenie wyposażone w regulowany knot jest przepiękne ze swoim stylowym, szklanym kloszem.

Nie należy zapominać, że lampa naftowa jest nie tylko wdzięcznym rekwizytem. Jest także, albo przede wszystkim, sprawnym, wszechstronnym i co ważne, odpornym na warunki atmosferyczne oraz chwilowy brak prądu, niezawodnym oświetleniem, służącym ludziom od ponad 100 lat. Dzięki imponującej mocy 400 watów urządzenie to będzie idealnie służyć podczas nocnych połowów ryb, a także w czasie późno wieczornego grillowania na działce. Warto także wiedzieć, że lampy naftowe w dalszym ciągu wchodzą w skład podstawowego wyposażenia wielu organizacji i sił zbrojnych.

Gdzie kupić

Lampy naftowe przeżywają obecnie swoją drugą młodość. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zakup jednej z nich, warto udać się do sprawdzonego producenta, oferującego modele w pełni sprawne, niezawodne i przede wszystkim, bezpieczne. Takim produktem jest lampa naftowa od Conrad.pl, największej w Europie sieci sklepów wysyłkowych, szczycącej się nieposzlakowaną opinią, dzięki kilkudzięsięcioletniemu doświadczeniu w sprzedaży, profesjonalnej obsłudze klienta i oferowanemu wsparciu technicznemu, a także błyskawicznej dostawie.

Lampa naftowa Baby Special 276, firmy Feuerhand, dostępna na Conrad.pl w kolorze srebrnym, wyposażona została w ogniotrwały klosz Schott Suprax Glas. Szkło tej marki cechuje niezwykła wytrzymałość i odporność na wysokie temperatury. Jest w 100% bezpieczna. Wybór modelu 276 zapewni nam silny płomień oraz dużą wydajność świetlną (ponad 20 godzin palenia przy zbiorniku 340 ml). Ta ważąca jedyne 530 g, nieduża lampa jest idealna do ogrodu i na camping, nie straszny jest jej bowiem ani wiatr, ani deszcz. Wykonano ją z polerowanego mosiądzu, solidnego i odpornego na rdzę oraz wyposażono w wygodny uchwyt do noszenia.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj