Mieszkanie w trakcie budowy kupisz jeszcze taniej

Osoby poszukujące mieszkania coraz częściej decydują się na nie już na etapie budowy osiedla. Jeśli taki zakup finansowany jest z kredytu, to do czasu oddania budynku do użytkowania i wpisania hipoteki do księgi wieczystej, trzeba ponosić koszty ubezpieczenia i spłacać odsetki. W perspektywie kilkunastu miesięcy jest to wydatek przynajmniej kilku tys. zł. Na rynku pojawiają się jednak oferty, dzięki którym można tego uniknąć.

Uruchamianie sprzedaży mieszkań zanim budynek stanie na placu budowy, to już powszechnie stosowana praktyka. Żeby ułatwić zakup niektórzy deweloperzy proponują kupującym specjalne formy płatności, a także możliwość stworzenia własnego planu mieszkania. Jak wynika z badania Home Broker obecnie aż 2 na 3 osoby kupujące mieszkania robią to zanim budynek zostanie oddany do użytkowania.

Liczy się każda złotówka

Specjalną formę płatności, nazwaną „15/85”, wprowadził niedawno deweloper PBG Dom dla mieszkań w Quadro House, kompleksie powstającym na poznańskim Grunwaldzie. Można najpierw podpisać umowę i wpłacić 15 procent wartości mieszkania, a dopiero tuż przed jego odbiorem zaciągnąć kredyt na resztę.

Forma płatności „15/85” daje kupującym wymierne korzyści finansowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba spłacać odsetek od kredytu za czas, w którym trwa jeszcze budowa i czeka się na odbiór upragnionego mieszkania. Inna jej zaleta jest taka, że koszty związane z ubezpieczeniem pomostowym ponosi się przez znacznie krótszy okres czasu, bo kredyt zaciągany jest dopiero wtedy, gdy inwestycja jest już oddana do użytku.

Liczy się każdy metr

Przy kupnie mieszkania, zwłaszcza o małej lub średniej powierzchni, niezmiernie ważna jest jego funkcjonalność, czyli maksymalne wykorzystanie nabywanej powierzchni.

– Połączenie jadalni z aneksem kuchennym pozwala na zaoszczędzenie nawet do 3 m kw. Takich zabiegów można zastosować więcej, dlatego proponujemy naszym klientom bezpłatne konsultacje z projektantem wnętrz, z którym można umówić się na budowie i uzgodnić np. optymalny rozkład pomieszczeń w nabywanym mieszkaniu – mówi Magdalena Górzna-Jaromin z PBG Dom.

Osoby, które kupią mieszkanie na Quadro House już teraz, na etapie powstawania inwestycji, mogą więc z jednej strony wspólnie z fachowcem zaprojektować jak ma ono wyglądać, z drugiej natomiast, nie muszą zaciągać kredytu już w momencie podpisywania umowy i zaoszczędzić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od wielkości i wartości kupowanego lokum.

Postaw na solidne wykonanie

Ostrożności jednak nigdy za wiele. Kupując przysłowiową „dziurę w ziemi” warto sprawdzić czy deweloper tworzy dla realizowanej inwestycji, w której chcemy w przyszłości zamieszkać, tzw. spółkę celową.

Spółka celowa to oddzielna forma prawna, która gwarantuje, że pieniądze, które wpłacamy na poczet zakupu lokalu będą przeznaczane na konkretną, można powiedzieć „naszą” inwestycję, a nie na realizację innych przedsięwzięć dewelopera.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj