Nieruchomości: Polacy cenią wygodę

© freeimages.com

© freeimages.com

Bogacenie się polskiego społeczeństwa nie pozostaje bez wpływu na rynek nieruchomości. Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania o podwyższonym standardzie, a niemałym zainteresowaniem cieszą się również domy jednorodzinne. Jakie czynniki brane są pod uwagę podczas poszukiwania nieruchomości nabywanej w celach mieszkaniowych?

Ma być wygodnie i komfortowo

Jednym z najbardziej istotnych elementów wpływających na podjęcie decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości jest jej cena. Ważna jest również lokalizacja, jednak nabywcy nieruchomości często pod uwagę biorą także czynniki wpływające na komfort życia. Portal RynekPierwotny.pl zapytał deweloperów o cechy inwestycji podnoszące jej atrakcyjność w oczach klientów. Bardzo często, obok lokalizacji i ceny, wymieniano otoczenie budynków, dostęp do infrastruktury miejskiej, terenów zieleni czy miejsc służących rekreacji. Nabywcy ponadto zwracają uwagę na standard wykończenia części wspólnej w budynkach mieszkalnych, która podnosi standard życia. Właśnie dlatego deweloperzy nierzadko w swoich projektach uwzględniają nie tylko place zabaw czy inne miejsca rekreacyjne, ale również sauny, siłownie bądź tarasy na dachu udostępniane mieszkańcom.

Metraż mieszkania w dużej mierze zależy od możliwości finansowych nabywców. Osoby rozpoczynające dorosłe życie najczęściej wybierają więc małe lokale, zaś nabywcy zmieniający mieszkanie z powodu powiększającej się rodziny kupują nieruchomości o większej powierzchni.

Zainteresowanie domami jednorodzinnymi

Osoby decydujące się na nabycie nieruchomości często stają przed dylematem – wybrać mieszkanie, czy dom jednorodzinny. Z badań Eurostatu przeanalizowanych przez Home Brokera wynika, że 42,5% Polaków mieszka w domach wielorodzinnych, z czego większość z nich to budynki z 10 lub więcej lokalami mieszkalnymi. Jednocześnie zauważyć można tendencję do przeprowadzek z bloków do domów jednorodzinnych. Według wspomnianych danych tego typu budynki zamieszkuje 51,9% Polaków. Warto przy tym dodać, że nowe osiedla prosto od dewelopera z domami jednorodzinnymi powstają nie tylko na obrzeżach miast, ale mogą być też zlokalizowane w niedużej odległości od centrum dużego miasta i dobrze z nimi skomunikowane – sprawdź http://rezydencjepalacowa.pl/.

Kto kupuje kawalerki?

Rosnąca zamożność Polaków przekłada się na większe zainteresowanie mieszkaniami o dużej powierzchni i apartamentami luksusowymi. Taki wybór to nie tylko kwestia komfortu życia, ale również pewność, że wartość nieruchomości będzie wraz z upływem czasu rosła. Ta sytuacja ma też swoje odzwierciedlenie w liczbie nabywanych kawalerek – najwięcej lokali jednoizbowych sprzedaje się w dużych miastach, a transakcja traktowana jest jako inwestycja z możliwością uzyskania dodatkowych dochodów z tytułu najmu. Kawalerki nierzadko kupowane są za gotówkę lub przy pomocy niewielkiego kredytu i korzystają z nich studenci, świeżo upieczeni absolwenci szkół wyższych zaczynający pierwszą pracę, niekiedy też przeznaczane są na wynajem krótkoterminowy skierowany do turystów.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj