Okna drewniane czy okna plastikowe – które warto zamontować w swoim domu?

© flickr.com

© flickr.com

Okna plastikowe, czy drewniane? Czym się kierować przy wyborze? Te pytania każdego roku zadaje sobie wielu właścicieli domów i mieszkań. Technologia produkcji okien bardzo się w ostatnich latach rozwinęła. Trudno na własna rękę porównywać parametry u poszczególnych producentów. Sprawdźmy więc, jakie wady i zalety mają poszczególne systemy?

Każdy, kto buduje dom lub wymienia okna w już istniejącym budynku, musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie okna wybrać. Wybór jest duży. Producenci proponują okna z aluminium, drewna, PCV. W prywatnych domach najczęściej widzimy okna plastikowe i drewniane, podczas gdy w pomieszczeniach fabrycznych z dużymi przeszkleniami raczej montowane są okna aluminiowe.

- Właściwie każdy z tych produktów – mowa o oknach drewnianych i plastikowych – jest godny polecenia do mieszkań, czy domów mieszkalnych. Technicznie nie można im nic zarzucić, ile oczywiście wybierzemy okno dobrej jakości, sprawdzonego producenta – wyjaśnia Anna Michałek z firmy Koncept.

Normy czy upodobania?

I plastik i drewno zapewniają właściwą izolację cieplną i akustyczną, spełniają normy w zakresie bezpieczeństwa (można je wyposaży w systemy antywłamaniowe) i parametry wodoszczelności.

Wybór między oknem plastikowym, a drewnianym rozgrywa się często na płaszczyźnie emocjonalnej. Są osoby, którym zależy na stworzeniu przytulnej, domowej, tradycyjnej atmosfery i tu rzeczywiście okna drewniane sprawdzają się lepiej. Z kolei miłośnicy bardziej nowoczesnych i surowych wnętrz preferują okna plastikowe, co nie oznacza, że drewniane okna nie pasują do nowoczesnych budynków.

Aspekt ekonomiczny

Duże znaczenie ma bowiem również cena i okres eksploatacji, a także konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych. Okno drewniane jest z reguły ok. 1,5 razy droższe od plastikowego. Żywotność obu rodzajów okien jest podobna. Okna z plastiku mogą służyć nawet 20-30 lat. Okna drewniane również, ale wymagają dużo bardziej pracochłonnej konserwacji. O ile okno z plastiku potrzebuje jedynie okresowego przeglądu i przesmarowania zawiasów i systemu zamykania, to okno drewniane oprócz tych zabiegów dopomina się co kilka lat o gruntowne szlifowanie i malowanie. Plastiki również łatwo się myją, w pełni poddają się recyclingowi, są odporne na korozję, warunki atmosferyczne. Z tych powodów okna plastikowe są najczęściej kupowanym rodzajem okien. Okna z drewna wybiera zalewie 28% kupujących, PCV aż 72%.

Różne właściwości

W powszechnej opinii często panuje też przekonanie, że okna z drewna są bardziej eleganckie i prestiżowe. Rzeczywiście w budynkach bardzo wysokiej jakości, określanych jako apartamentowce z reguły montowane są okna drewniane, podczas gdy w masowym budownictwie częściej spotyka się plastiki. Kończąc wypada też odnotować różne właściwości fizyko-chemiczne obu materiałów. Drewno, choć wymaga konserwacji rewanżuje się możliwością zmiany koloru ram, widoczny rysunek słojów, dodaje im uroku. Malowanie nie jest możliwe w przypadku okna z PCV. Z okien drewnianych łatwiej jest tez usunąć rysy, odkształcenia, czy pęknięcia. Uszkodzone okna plastikowe właściwie nie dają się naprawić. Trzeba je wymienić na nowe, albo po prostu polubić, nawet w nieco naruszonej formie.

Okna plastikowe i drewniane spełniają wszystkie zalecenia dotyczące parametrów objętych Kartą właściwości użytkowych. Kupując nowe okna należy więc zwrócić uwagę na ich estetykę, możliwość przeznaczenia czasu na ich konserwację, wreszcie też cenę. Oba materiały fachowcy polecają z czystym sumieniem, ale ostateczny wybór jest podyktowany zasobnością portfela i gustem każdego klienta z osobna. Nie zapominajmy również, że nawet z najlepszych i najdroższych okien nie będziemy zadowoleni, jeśli zostaną źle zamontowane. Prawidłowy montaż stolarki okiennej jest równie istotny, co jej parametry. Kupując okna należy więc wybierać miejsca, gdzie oprócz samego produktu, otrzymamy również odpowiedniej jakości usługę związaną z montażem.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj