Okno w pokoju dziecka – bezpieczne i piękne

Okno w pokoju dziecka

© Domel

Pokój dziecka to miejsce szczególne. Musi być pod każdym względem bezpieczne, dlatego wybierając do niego okna, należy zwrócić baczną uwagę na ich parametry techniczne. Ale nie tylko, bo oprócz bezpieczeństwa liczy się jeszcze ładny wygląd profili.

Zero nudy

Dzieci lubią żywe kolory i nie najlepiej czują się w pomieszczeniach zdominowanych przez biel. Idealne więc do pokoju malucha będą jasne, pastelowe profile w tonacji współgrającej z resztą wyposażenia. Ciekawie prezentują się też okna wykończone drewnopodobnymi okleinami. Starszym dzieciom spodobają się odważniejsze barwy, jak czerwień albo intensywna zieleń – takie ożywcze kolory pobudzają kreatywność i dodają energii do zabawy. A jeśli takie różnobarwne profile nie pasują do elewacji domu? Żaden problem, wystarczy sięgnąć po okna z dwukolorowymi okleinami (każda strona w innym odcieniu).

Ładny wygląd na lata

W pokoju dziecka nietrudno o zniszczenia, dlatego okna muszą być odporne na zadrapania. Taką gwarancję dają profile acrylcolor stosowane na przykład w oknach firmy Domel, w których specjalna kolorowa powłoka jest o ok. 0,5 mm grubsza od warstwy zwykłego lakieru. Dzięki temu zarysowania na ramie da się usunąć zwykłym czyściwem, bez szkody dla trwałości profilu i z zachowaniem jego oryginalnego odcienia. W utrzymaniu czystości pomocne też będą estetyczne okucia z niewidocznymi zawiasami.

Bezpieczne szyby

W trakcie zabawy dzieciom zdarza się rzucić zabawką w szybę i jeśli ta nie będzie wystarczająco mocna, może dojść do nieszczęścia. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są wówczas okna zbudowane ze szkła laminowanego. To konstrukcja złożona z kilku tafli szkła float, wzmocniona dodatkową warstwą, najczęściej folią PVB. Kiedy dojdzie do przypadkowego stłuczenia szyby, kawałki szkła pozostają na folii, zamiast rozsypać się po podłodze. Folia PVB ma także właściwości antywłamaniowe. Bezpiecznym wypełnieniem okna jest również szkło hartowane, które po rozbiciu rozpada się na drobne kawałki pozbawione ostrych krawędzi.

Pod specjalnym nadzorem

Dzieci są ciekawskie i chętnie obserwują to, co dzieje się za oknem, ale nie powinny go otwierać, nie będąc pod opieką kogoś dorosłego. W tym celu zaprojektowano okna wyposażone w specjalny uchwyt z kluczykiem i tylko z jego pomocą klamkę da się odryglować. Alternatywą dla kluczyka są blokady. Po ich zamontowaniu okno da się tylko lekko uchylić, a zakres rozwarcia skrzydła można dowolnie regulować.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj