Oszczędzaj energię z odpowiednio dobraną stolarką okienną


Prawidłowo dobrana stolarka okienna pozwoli efektywnie wykorzystywać naturalną energię słoneczną. Ma to szczególne znaczenie latem, kiedy słońce świeci przez większą część dnia. W zależności tego, z której strony znajdują się poszczególne pomieszczenia warto zastosować w nich okna z adekwatnym wymiarem przeszklenia. Dzięki temu będziemy cieszyć się naturalnym światłem, jednocześnie obniżając koszty zużycia energii.

Dla prawidłowo doświetlonego domu energia słoneczna jest bardzo istotna zarówno latem, jak i zimą. Wpływ światła słonecznego do domu poprawia samopoczucie i daje nieporównywalny efekt, którego nie osiągniemy za pomocą sztucznego oświetlenia.  Aby optymalnie wykorzystać energię słoneczną należy prawidłowo dopasować wymiary stolarki okiennej do stron świata. Innej wielkości okna zamontujemy w salonie, znajdującym się od południa, a inne w kuchni, zlokalizowanej w zachodniej częsci domu.

Rodzaj przeszklenia a strony świata

W budynkach mieszkalnych można efektywnie wykorzystać wpływ słońca poprzez odpowiednie wyeksponowanie przegród przeszklonych na jego promieniowanie. Pozwoli to na obniżenie zużycia energii nawet o 30% ( w przypadku budynków pasywnych). Na ogólny bilans ciepła z pewnością korzystnie wpłynie wykonanie w ścianie południowej przeszkleń o dużej powierzchni i niskim współczynniku przepuszczalności cieplnej. Świetnie sprawdzi się tutaj okno Capital o wysokich parametrach izolacyjności termicznej (Uw już od 0,68 W/m2), które podnosi komfort przebywania w pomieszczeniach, skutecznie izolując je przed letnim upałem, a także niwelując utraty ciepła podczas zimowych mrozów.

Po południowej stronie domu bardzo wygodnym rozwiązaniem są również okna balkonowe Balkon HS oraz Balkon Uchylno – Przesuwny firmy Stolbud Włoszczowa, które stanowią idealne połączenie eleganckiego wyglądu i funkcjonalności. Odpowiednia powierzchnia szklenia zapewnia dużą ilość naturalnego światła, z wyłączeniem nagrzewania się pomieszczeń, a dodatkowo pozwala cieszyć się widokiem pięknego krajobrazu.

Ściana północna również wymaga zastosowania okien energooszczędnych. Po tej stronie budynku najczęściej usytuowana jest droga dojazdowa, dlatego warto zamontować w tym miejscu okna o podwyższonym parametrze izolacyjności akustycznej. Nie ma jednak potrzeby montowania w tej części naszego domu przegród okiennych o dużych gabarytach. Z punktu widzenia bilansu energetycznego, z powodu niedostatecznego doświetlenia nie będą one generowały zysków energii.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj