Parametry procesu prania i ich charakterystyka

© freeimages.com

© freeimages.com

Powszechnie uważa się, że aby wyprać odzież potrzebujemy w zasadzie jedynie 3 elementów – pralki, wody i kubka środka piorącego. Tak naprawdę za tymi elementami kryje się dużo więcej, a cały proses prania jest trochę bardziej skomplikowany. Na cały cykl prania mają wpływ cztery podstawowe czynniki, które w odpowiednich stosunkach stwarzają odpowiednie środowisko do uzyskania odpowiednich efektów prania. Decydujący wpływ na przebieg i skutki prania mają: mechanika, czas, chemia-środki piorące oraz temperatura.

Zależności pomiędzy ww. czynnikami zostały przedstawione przez Sinnera w postaci okręgu podzielonego na cztery strefy działania.

© Sovrana Polska sp.j.

© Sovrana Polska sp.j.

Modulując odpowiednio wielkością poszczególnych obszarów koła, zależnie od wpływu poszczególnych wskaźników, możemy modulować całym procesem prania. Przykładowo, stosując dłuższy czas prania możemy użyć wolniej działające środki. Stosując wyższą temperaturę, możemy skrócić czas prania oraz zadozować mniej środków.

Dostosowanie optymalnych wartości poszczególnych elementów skutkuje dobrymi wynikami w usuwaniu plam i brudu. Odpowiednie zaznajomienie oraz rozpoznanie ich podczas prania jest niezwykle istotne dla stworzenia odpowiedniego i skutecznego programu prania.

© Sovrana Polska sp.j.

© Sovrana Polska sp.j.

Charakterystyka czynników warunkujących przebieg procesu prania.

  • Czas prania – przede wszystkim jest zależny od stopnia zabrudzenia, rodzaju brudu, włókien oraz czynnika mechanicznego. Im mechanika na praną odzież oddziaływuje dłużej tym czas może być krótszy jak przedstawiono na rysunku 1. Optymalny czas prania przy założeniu, że stężenie chemii jest wysokie oraz temperatura jest odpowiednia dla aktywacji działania środków, powinien wynościć ok.8-20 minut. Przy przedłużeniu procesu prania istnieje ryzyko, iż ilość cząstek brudu oderwanych od powierzchni tkaniny będzie tak duża a ilość chemikaliów niewystarczająca, że cząsteczki te ponownie zaczną osadzać się na odzieży. Co więcej osadzony w ten sposób brud jest niezwykle trudny do usunięcia w kolejnych praniach i w związku z tym powoduje szarzenie bielizny.
  • Mechanika prania – zachodzi poprzez ocieranie się kawałków tkaniny o siebie, o cząsteczki wody jak również o ścianę bębna pralnicy. Tego typu działanie skutkuje odrywaniem się cząsteczek brudu od włókien. Na poprawną mechanikę prania wpływa wiele czynników. Są to m.in. kąt opadania bielizny -60 stopni, wysokość przewałów i rewersji oraz perforacja bębna, który stanowi zwykle 20% powierzchni ściany będna. Gdy działanie mechaniczne będzie zbyt intensywne, bielizna w kąpieli piorącej poskręca się i w efekcie nie zostanie uprana. Spowoduje to również zniszczenie bielizny oraz obniżenie jej wytrzymałości. Natomiast działanie mechaniczne słabe wskazane jest do prania włókien wełnianych czy jedwabnych, które są delikatne i bardzo wrażliwe.
  • Temperatura – jest głównym czynnikiem warunkującym efekty prania. Odpowiednia temperatura jest aktywatorem środków piorących, dzięki czemu pomaga w usuwaniu brudu. Powoduje również likwidację bakterii będącej w odzieży. Najwłaściwszą temperaturą, dzięki której efekty prania są najlepsze jest 65 stopni. Jednak jak wiadomo nie wszystkie tkaniny w takiej temperaturze mogą być prane.
  • Środki chemiczne – istnieje bardzo szeroka gama produktów chemicznych mających zastosowanie w praniu wodnym. Generalnie wszystkie składają się z tych samych substancji chemicznych uzupełnianych dodatkowymi wypelniaczami. W skład nich wchodzą: alkalia, wypełniacze, środki powierchniowo czynne, środki do usuwania plam i inne chemikalia. Dodatkowo w celu uzupełnienia właściwych środków do prania stosowane są również płynne detergenty, wybielacze, produkty zabespieczające i chronne, zakwaszacze, krochmale i dezynfektanty.

Ekologiczna pralnia chemiczna

Zaloguj się Logowanie

Komentuj