Pokój dla nastolatka: jak urządzić go modnie i funkcjonalnie?

Źródło: Agata Meble

Źródło: Salony Agata

Dorastanie to trudny czas w życiu każdego nastolatka. To także czas, w którym kształtuje się gust i wyczucie stylu młodego człowieka, a jednocześnie niezwykle ważna staje się potrzeba wyrażenia własnej osobowości, także poprzez urządzenie własnego pokoju. Warto wykorzystać budzące się zainteresowanie stylem i podpowiedzieć nastolatkowi, w jaki sposób urządzić modny, a zarazem stylowy i przede wszystkim funkcjonalny pokój.

Łóżko nastolatka: centrum dowodzenia wszechświatem

Pokój młodzieżowy to miejsce, w którym w jednym pomieszczeniu powinny znaleźć się trzy podstawowe strefy funkcjonalne. Pierwsza z nich to miejsce do spania, druga to miejsce przeznaczone do nauki, a trzecie: do relaksu. Łóżko w pokoju nastolatka to z reguły prawdziwe centrum dowodzenia, łączące w sobie miejsce do spania, ale także do czytania czy rozmów przez telefon ze znajomymi. Warto zadbać, aby było wyposażone w dobrze dobrany materac, gwarantujący wygodny sen. Ciekawy pomysł to łóżko piętrowe lub wyposażone w dodatkowe miejsce do spania, które można wysunąć ze skrzyni w razie potrzeby, np. jeśli nastolatek chce zaprosić kolegę na weekendowe nocowanie. Tego typu funkcjonalne meble młodzieżowe to doskonałe rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń, w których wszystkie strefy muszą znaleźć swoje miejsce na małej przestrzeni.

Źródło: Agata Meble

Źródło: Salony Agata 

Strefy do nauki i relaksu

Strefa do nauki to niezbędny element wyposażenia pokoju nastolatka w wieku szkolnym. Najważniejsze jest tutaj biurko młodzieżowe, na którym nie może zabraknąć miejsca na komputer, ale także przestrzeni na książki i zeszyty do odrabiania prac domowych. Ciekawym pomysłem jest biurko z nadstawką, na której znajdzie się miejsce na książki, przybory do pisania, a także na drobne bibeloty. Jeżeli zdecydujesz się na klasyczne biurko, można umieścić nad nim niewielkie szafeczki lub kolorowe kubki, które staną się dodatkowym miejscem do przechowywania.  Bardzo często stylistyczny komplet z biurkiem stanowi szafa młodzieżowa i regały wykonane z tego samego materiału: warto zdecydować się na zakup całego zestawu, dzięki czemu meble będą spójne, a pokój bardziej uporządkowany wizualnie.

Źródło: Agata Meble

Źródło: Salony Agata 

Bez wątpienia w pokoju nastolatka potrzebne będzie także krzesło obrotowe do biurka. Zamiast klasycznego krzesła biurowego można wybrać kolorowe krzesło z oryginalnie wyprofilowanym siedziskiem, które nada pokojowi wyrazu i charakteru.

Pokój z motywem przewodnim

Nieważne, czy urządzamy pokój młodzieżowy dla dziewczyny, czy też pokój młodzieżowy dla chłopaka: motyw przewodni zawsze jest dobrym pomysłem. Motyw powinien być zgodny z zainteresowaniami nastolatka, ale także na tyle uniwersalny, aby móc założyć, że nie znudzi się on po zbyt krótkim czasie. Dobrym pomysłem jest motoryzacja lub lotnictwo, zwierzęta lub podróże: to z reguły pasje, które zostają z nami na dłużej, także po osiągnięciu dorosłości. Motyw przewodni może być obecny np. w formie tapety lub naklejki umieszczonej na ścianie, pościeli, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby także dywan młodzieżowy lub pufy młodzieżowe miały tematyczny wzór lub aplikację.

Źródło: Agata Meble

Źródło: Salony Agata

Urządzając pokój młodzieżowy warto wziąć pod uwagę nie tylko funkcjonalność, ale także preferencje nastolatka, który będzie w nim mieszkał: ostatecznie to nie my będziemy spędzać w nim najwięcej czasu. Coraz więcej nastolatków sięga po eleganckie meble młodzieżowe, nowoczesne, które z pewnością są dobrym wyborem, ponieważ będą prezentowały się dobrze niezależnie od zmieniającej się mody.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj