Projekty jak książki

Od stycznia przyszłego roku sprzedaż książek zostanie obwarowana wyższą stawką VAT wynoszącą 5%. Wzrost stawki jest już pewny, gdyż kończy się trzyletni okres obowiązywania preferencyjnej stawki 0%, a Komisja Europejska nie przewiduje dla Polski dalszego prolongowania obowiązywania niższego VAT na książki i czasopisma specjalistyczne. 

Zmiana ta niesie ze sobą konsekwencje nie tylko dla książek i wydawnictw specjalistycznych ale również dla gotowych projektów domów.

- Większość biur architektonicznych wykonuje dwa rodzaje projektów: indywidualne projekty na zamówienie oraz gotowe projekty powtarzalne prezentowane w katalogach i na stronach internetowych, dostępne dla każdego – informuje Robert Pierzchała, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o

O wysokości stawki VAT w momencie dokonywania sprzedaży decyduje obok ustawy o podatku od towarów i usług również kwestia zakwalifikowania wyrobu do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). W wyniku planowanej nowelizacji ustawy o podatku VAT zostanie opracowana nowa wersja PKWIU. Jest ona o tyle ważna, że numer odpowiedniego grupowania w PKWiU musi się pojawić na fakturze VAT. Numer ten wpływa na rodzaj stawki, która w momencie sprzedaży ma być zastosowana. Indywidualne projekty budowlane można zakwalifikować do pozycji od 71.11.1 do 71.11.10.0 czyli „Projekty i rysunki wykonywane dla celów architektonicznych”. W związku z tym ich sprzedaż obciążona jest stawką podstawową 22%. Nie musi to jednak dotyczyć gotowych projektów domów, niewykonywanych na indywidualne zamówienie, a publikowanych w sposób powtarzalny.

Warto pamiętać, że do właściwego zaklasyfikowania wyrobu bądź usługi zobowiązany jest sam producent. W efekcie niektóre biura architektoniczne dokonywały klasyfikacji projektów pod pozycją właściwą dla książek – publikacji wytwarzanych metodami poligraficznymi, gdzie pozostawała jeszcze konieczność uzyskania symbolu ISBN. Ta kategoria, zgodnie z dotychczasowym brzmieniem przepisów ustawy, objęta jest preferencyjną stawą 0%. Konsekwencją tego było uznanie powtarzalnych projektów architektonicznych, w świetle przepisów za książki.

- W związku ze zmianą stawki VAT na książki, gotowe projekty domów zaklasyfikowane jako książki zostaną od przyszłego roku wyżej oprocentowane. – komentuje Robert Pierzchała, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu firmy architektonicznej ARCHETON Sp. z o.o. – Warto zatem pośpieszyć się z podejmowaniem decyzji o wyborze i zakupie projektu domu.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj