Przyczyny rosnącej popularności urządzeń i systemów pneumatycznych

przyczyny-rosnacej-popularnosci-urzadzen-i-systemow-pneumatycznych

Przyczyny rosnącej popularności urządzeń i systemów pneumatycznych

Urządzenia pneumatyczne odgrywają bardzo ważną rolę w wielu gałęziach gospodarki światowej. Obecnie znaleźć je można m. in. w przemyśle budowlanym, wydobywczym, w transporcie kolejowym, farmacji, w zakładach zajmujących się obróbką skrawaniem, a także w branży spożywczej. Co ciekawe, choć technologia wykorzystująca sprężone powietrze nie należy do najnowszych, w ostatnich latach zdaje się wręcz zyskiwać na popularności. Dlaczego?

Zalety systemów pneumatycznych

Istnieją trzy podstawowe powody, dla których pneumatyka w ostatnich latach została wręcz odkryta na nowo dla wielu branż przemysłu. Powodami tymi są:

  • Prosta budowa urządzeń i całych instalacji przekładająca się na niską awaryjność, łatwą konserwację i ewentualne naprawy;
  • Wydajność i wysoka skuteczność sprzętów i instalacji pneumatycznych;
  • Niskie koszty używania urządzeń pneumatycznych i praktycznie nieograniczony dostęp do stosowanego w nich powietrza.

Opisane wyżej zalety sprawiają, że zainteresowanie systemami pneumatycznymi stale rośnie. W odpowiedzi na rosnący popyt producenci rozwiązań z zakresu automatyki i pneumatyki przygotowali bardzo szeroką ofertę produktową dla naprawdę zróżnicowanych odbiorców. Dostawcy tych rozwiązań posiadają w swoich zasobach zarówno te bardzo proste elementy instalacji pneumatycznych, jak i zaawansowane, kompletne już systemy przygotowane do obsługi skomplikowanych i wymagających procesów wytwórczych.

Normalizacja urządzeń i elementów

Przez ostatnie lata podejście do projektowania i budowy instalacji pneumatycznych uległo sporej zmianie. Niegdyś inżynier zajmujący się tworzeniem projektu urządzenia lub systemu opartego o technologię sprężonego powietrza musiał praktycznie całość – od początku do końca – zaprojektować pod konkretne rozwiązanie. Obecnie, w dobie powszechnej normalizacji, zadanie to jest o wiele łatwiejsze.

Dzisiaj projektowanie nowych lub dedykowanych określonym procesom wytwórczym urządzeń w dużej części opiera się na korzystaniu ze znormalizowanych części dostępnych w ofercie handlowej wybranego dostawcy lub producenta. Przykładowo, w projektowaniu dowolnego systemu pneumatycznego dla branży spożywczej inżynier nie musi już zajmować się takimi drobiazgami, jak projektowanie odpowiednich złączek. Wystarczy, że sięgnie po złączki pneumatyczne w ofercie Air-Com i wybierze te, które najlepiej odpowiadają jego oczekiwaniom. To samo dotyczy praktycznie wszystkich poszczególnych elementów składających się na instalację czy system pneumatyczny, w tym również całych urządzeń w rodzaju sprężarek, siłowników czy zbiorników ciśnieniowych.

Przewaga sprężonego powietrza

Główną siłą napędową urządzeń pneumatycznych oraz maszyn wchodzących w skład kompletnych systemów jest odpowiednio sprężone powietrze. Wprawdzie zgodnie z definicją napęd pneumatyczny maszyn i urządzeń może być zasilany za pomocą każdego sprężonego gazu, jednak to właśnie powietrze wykorzystuje się najczęściej. Za powietrzem przemawia jego praktycznie nieograniczona dostępność oraz niski koszt – zdecydowanie bardziej kosztownymi rozwiązaniami jest stosowanie sprężonych gazów technicznych o odpowiednio modyfikowanym składzie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj