Rolety dzień i noc – jak o nie dbać, by służyły przez lata?

© fotolia

© fotolia

Rolety dzień noc to bardzo funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie, które pozwala kontrolować ilość wpadającego do pomieszczenia światła i dostosowywać jego poziom do indywidualnych potrzeb. Chcesz zainwestować w tego typu przesłony okienne? Sprawdź, w jaki sposób należy o nie dbać, żeby prezentowały się nienagannie i służyły przez długi czas.

Zacznij od montażu

Prawidłowy montaż rolety to podstawa – odpowiednie zamocowanie wszystkich elementów konstrukcyjnych pozwoli cieszyć się jej walorami przez lata, a także zmniejszy ryzyko wystąpienia awarii związanych z codzienną eksploatacją przesłon okiennych.

Jak zatem prawidłowo zamontować rolety dzień noc? Dostępne na rynku rozwiązania nie wymagają wiercenia czy ingerowania w strukturę ramy okiennej – system opiera się na specjalnych haczykach montażowych z dwustronną taśmą samoprzylepną. Ważną funkcję pełnią również żyłki stanowiące tzw. napięcie boczne – dzięki nim rolety dzień noc są zawsze blisko okna i nie obijają się o szybę np. w czasie przeciągu. Prawidłowy montaż napięcia bocznego może uchronić roletę przed uszkodzeniem.

Rolety dzień noc – eksploatacja

A co z codziennym używaniem przesłon okiennych? Pamiętajmy o tym, żeby nie pociągać gwałtownie za łańcuszki – rolety dzień noc są tak skonstruowane, że ich podnoszenie i opuszczanie nie wymaga dużej siły. Wystarczy zatem delikatnie pociągnąć łańcuszek, a naprzemiennie ułożone pasy półprzezroczystej tkaniny oraz siatki przemieszczą się, wpuszczając do pomieszczenia odpowiednią ilość promieni słonecznych.

Jak czyścić rolety dzień noc?

Niezwykle istotne jest również czyszczenie rolet – na co dzień wystarczy zebrać z nich kurz przy pomocy tradycyjnej, puchowej miotełki. Bardzo praktycznym urządzeniem są też małe odkurzacze ręczne, które nie mają dużej mocy ssącej, dzięki czemu nie uszkodzą rolety. Dzięki odpowiedniej szczotkowej końcówce można szybko usunąć z rolet kurz, pajęczyny lub inne zabrudzenia.

Najszybciej zabrudzeniu ulegają rolety zamontowane w kuchni – łatwo wyobrazić sobie, jakie plamy może spowodować odrobina sosu pomidorowego lub piana z białka, która przypadkiem trafi na tkaninę rolety. Warto zadbać o usunięcie plam bezpośrednio po ich powstaniu – zapobiegnie to zaschnięciu brudu.

Jakimi środkami najlepiej czyścić rolety? Wszystko zależy od rodzaju materiału. Do czyszczenia najlepiej używać samej wody lub delikatnych detergentów, które nie naruszą struktury tkaniny, np. płynu do mycia naczyń. Niedopuszczalne są wszelkie środki na bazie chloru lub innych żrących substancji – mogą one spowodować odbarwienie rolet dzień noc.

Należy też pamiętać o tym, żeby nie namaczać zbyt mocno materiału i nie wyżymać – zarówno czyszczenie, jak i suszenie musi odbywać się w sposób delikatny, żeby nie dopuścić do zdeformowania rolety. Materiał powinien być lekko wilgotny, a nie mokry. Niedopuszczalne jest również pranie rolet w pralce.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj