Rynek pierwotny – garaże coraz droższe

Choć ceny mieszkań deweloperskich w ciągu ostatnich dwóch lat systematycznie się obniżały, to nadal znajdują się na relatywnie wysokim poziomie, zwłaszcza w relacji do przeciętnych zarobków w naszym kraju.

Należy jednak pamiętać, że z kupnem nowego lokum oprócz kosztów samego mieszkania wiążą się jeszcze inne wydatki.

Decydując się na zmianę warunków mieszkaniowych warto pamiętać choćby o podliczeniu kosztów transakcyjnych. W tym miejscu należy wymienić taksę notarialną, wpis do księgi wieczystej itp. Ponadto poza kosztem samego mieszkania, sporym obciążeniem dla portfela osób myślących o przeprowadzce jest wydatek związany z nabyciem miejsca parkingowego, czy też co obecnie jest coraz częściej spotykane stanowiska w garażu podziemnym. Warto zaznaczyć, że duża część wznoszonych dzisiaj budynków wielorodzinnych ma charakter ogrodzonych osiedli zamkniętych. W takim wypadku deweloperzy zazwyczaj zaznaczają, że kupując mieszkanie nowi lokatorzy muszą także nabyć miejsce dla samochodu. Można stwierdzić, że ustalając ceny garażu na wysokim poziomie starają się oni w ten sposób odbić sobie obniżki stawek za mkw. mieszkania. Cena mkw. miejsca postojowego lub garażu zlokalizowanego w najdroższych inwestycjach, jest często niewiele niższa od stawki za jednostkę powierzchni mieszkalnej nowych lokali w najtańszych projektach. Całkowity koszt zazwyczaj wynosi kilkadziesiąt, a nieraz dochodzi nawet do 60 – 70 tys. zł, które trzeba dopisać do listy wydatków związanych z kupnem nowego lokum. Poniżej przedstawiono zestawienie przedstawiające liczbę mkw. nowych lokali mieszkalnych, jaką można nabyć za garaż o wartości 60 tys. zł w poszczególnych miastach.

Liczba mkw. mieszkania z rynku pierwotnego, jaką można kupić za równowartość garażu o cenie 60 tys. zł

Miasto Średnia cena mkw. mieszkania (tys. zł) Liczba mkw. możliwych do kupna za równowartość garażu
Warszawa 8,6 7,0
Kraków 7,2 8,3
Łódź 5,4 11,1
Wrocław 6,8 8,9
Poznań 6,7 8,9
Gdańsk 6,4 9,3

Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy. II kwartał 2011 r.” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

W Warszawie za taką kwotę można kupić 7 mkw. powierzchni nowego lokalu mieszkalnego. Z kolei w Łodzi rezygnacja z miejsca w garażu o cenie 60 tys. zł wystarczyłaby na dodatkowe 11 mkw. mieszkania. W pozostałych miastach taka suma pozwoliłaby na zakup mieszkania większego o 8 do ponad 9 mkw.

Podsumowując wydaje się, że w związku ze spodziewanym spadkiem popytu na nowe mieszkania, deweloperzy będą musieli z czasem również obniżyć stawki za miejsca w garażach.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj