Skuteczne zabezpieczenie detali na dachu wykonanym z blachy?

© Triflex ProDetail

© Triflex ProDetail

Dachy metalowe uważane są za jeden z trwalszych systemów pokryć dachowych, mimo że wymagają częstych napraw. Stosowane od lat, po dzień dzisiejszy cieszą się dużą popularnością w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, jak i przy większych inwestycjach typu centra handlowe, obiekty przemysłowe czy sakralne.

Dach to element budynku, który jest najbardziej narażony na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Warunki atmosferyczne: ekspozycja na słońce, wahania temperatur, wiatr, grad i deszcz wpływają na powstawanie uszkodzeń. Innym bardzo częstym powodem pojawiających się z czasem defektów są błędy wykonawcze. Czy jest sposób, aby móc się przed nimi uchronić?

Dachy metalowe zawierające złożone detale, elementy przelotowe ,połączenia i zakłady blach stanowią wyzwanie podczas wykonywania uszczelnień. Do najczęstszych uszkodzeń tego typu dachu należą: korozja metali, degradacja łączników, czy pęknięcia uszczelnień na wskutek wahań temperatur, a także pojawiające się przecieki w obrębie uszczelnień detali, będące skutkiem błędów wykonawczych.

Na rynku istnieje wiele różnych rozwiązań w zakresie zabezpieczeń detali na dachach. Jednak w przypadku ekstremalnych warunków atmosferycznych tylko niektóre z nich będą skuteczne. Rozwiązaniem sprawdzającym się w każdych, nawet bardzo trudnych uwarunkowaniach są płynne tworzywa sztuczne stanowiące doskonałe uzupełnienie metod uszczelniania. Wykazując dobrą przyczepność do różnych rodzajów podłoża, stanowią szczelne zabezpieczenie przed przeciekaniem wody.

Ciekawym przykładem ukazującym skuteczność płynnych tworzyw jest wykonany z powlekanej blachy trapezowej dach stadionu piłkarskiego Zagłębie Lublin, który wymagał naprawy. Z biegiem czasu w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, w szeregu miejsc ujawniły się nieszczelności, będące przyczyną przecieków podczas opadów deszczu. Konieczne było uszczelnienie elementów o skomplikowanych kształtach i zapewnienie trwałej szczelności dachu. W związku z tym materiał uszczelniający musiał wykazać się dobrą przyczepnością do metalu oraz kompensować ruchy konstrukcji.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj