Smart home czyli przyszłość

Źródło: Fotolia

Źródło: Fotolia

Systemy smart home stają się coraz popularniejsze. W 2010 roku korzystało z nich jedynie 0,5% amerykańskich domów, a w 2017 roku pula domów w USA korzystających z inteligentnych systemów wzrosła do 7%. Analitycy Lucintel przewidują, że do roku 2023 tempo rozwijania się rynku utrzyma się na poziomie 9,5% rocznie, przy czym w Polsce wzrost ten może osiągnąć nawet 50% r/r! Według prognoz już za niespełna 5 lat wartość globalnego rynku smart home przekroczy 107,4 mld dolarów.

Dostępne technologie zmieniają nasz sposób życia

Sposób naszego życia nieustannie ewoluuje. Żyje nam się coraz lepiej i zarabiamy coraz więcej. Z drugiej strony wydłuża się czas aktywności zawodowej – do 2050 roku osoby powyżej 60. roku życia będą stanowiły już 40% społeczeństwa.

Jednocześnie społeczeństwo coraz intensywniej uzależnia się od nowych technologii. Według raportu mobiRank 2018 do sieci podłączone jest już 78% populacji Polski (ponad 29 mln użytkowników), a przed smartfonem spędzamy średnio 2 godziny dziennie.

Na nasze potrzeby ewolucji sposobów życia odpowiada branża smart home. To właśnie dzięki inteligentnym systemom implementowanym w mieszkaniach i domach możemy w pełni wykorzystywać potencjał nowych technologii. W niedalekiej przyszłości systemy smart home przejmą za nas część obowiązków, ochronią nasze mienie, będą zarządzać naszym czasem, dbać o rozrywkę, a także przypominać nam o istotnych kwestiach.

Nic więc dziwnego, że popyt na inteligentne systemy rośnie w niezwykle dynamicznym tempie. Według firmy Purmo już 97% instalatorów w Polsce spotyka się ze sporym zainteresowaniem klientów rozwiązaniami smart home.

W branżę smart home inwestują światowi giganci

Świetlana perspektywa, jaka rozpościera się przed rynkiem smart home, doskonale uwidaczniana jest przez inwestycje technologicznych kolosów. W branżę inteligentnych systemów domowych aktywnie inwestuje Google, Apple oraz Amazon, pracując nad coraz nowszymi rozwiązaniami oraz wyznaczając rynkowe trendy. Nic więc dziwnego, że obecnie wciąż niezwykle młody amerykański rynek smart home wycenia się na 126 mln dolarów i szacuje się, że w roku 2022 przekroczy on wartość 629 mln USD.

Zupełnie nowy poziom komfortu, bezpieczeństwa i optymalizacji kosztów życia

Potencjał rynku smart home jest niemal nieograniczony. Wystarczy uzmysłowić sobie, jak wiele jest on w stanie wnieść do naszego codziennego życia. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom możliwe jest kompleksowe sterowanie domem z każdego miejsca i o każdej porze; zarządzanie sprzętami RTV i AGD, ustawianiem harmonogramów, budzików, sterowanie drzwiami, oknami czy roletami.

Nie należy zapominać również o znacznej poprawie bezpieczeństwa zarówno domu, jak i domowników. Inteligentne systemy są w stanie wielopoziomowo nadzorować sytuację w domu i w jego otoczeniu oraz aktywnie reagować w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Dzięki monitorowaniu, raportowaniu i analizowaniu zużywanych mediów możemy efektywnie oszczędzać na ogrzewaniu. Z kolei za sprawą, np. inteligentnych świateł i przełączników Keemple możliwe jest również wygodne oszczędzanie na wewnętrznym i zewnętrznym oświetleniu.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj