Tutaj sprzedaje się najwięcej nowych mieszkań

W IV kwartale 2011 r. najwięcej nowych mieszkań w Warszawie deweloperzy sprzedali na Białołęce, z kolei w Krakowie na czele zestawienia znalazły się Bronowice.

Takie wnioski płynął z najnowszej edycji kwartalnych raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy” przygotowywanych przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

Poniżej zamieszczono zestawienie przedstawiające dzielnice Warszawy i Krakowa z największą sprzedażą mieszkań deweloperskich w okresie od października do grudnia 2011 r.

Dzielnice z największą liczbą sprzedanych mieszkań deweloperskich, IV kwartał 2011 r.

Warszawa Kraków
Białołęka Bronowice
Mokotów Prądnik Biały
Wola Dębniki
Wilanów Prądnik Czerwony
Bemowo Podgórze Duchackie

Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy. IV kwartał 2011r.” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

To, że Białołęka jest obecnie najchętniej wybieranym miejscem do zamieszkania przez warszawiaków wynika z faktu, że głównym czynnikiem przyciągającym chętnych jest dzisiaj przede wszystkim niska cena. Średnia stawka za mieszkanie deweloperskie na terenie tej dzielnicy wynosiła w IV kwartale ubiegłego roku 6,2 tys. zł/mkw. i była najniższa w stolicy. Podobnie wygląda sytuacja w grodzie Kraka. Spośród najpopularniejszych wśród mieszkańców Krakowa regionów miasta, od października do grudnia w czterech dzielnicach przeciętne stawki za mkw. powierzchni nowego lokum były niższe od średniej dla całego miasta.

Warto jednak zaznaczyć, że zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie znajdują się rejony, gdzie ceny są wyższe od średniej dla całej miejscowości. Na Mokotowie za nowy lokal mieszkalny trzeba przeciętnie zapłacić 10,4 tys. zł, czyli o blisko 2 tys. zł więcej niż wynosi stawka dla Warszawy. Z kolei średnia cena dla Bronowic przekracza tą dla Krakowa o ponad 400 zł. W tych lokalizacjach mieszkania nabywają jednak osoby dysponujące nieco większymi możliwościami finansowymi, dla których duże znaczenie mają także takie czynniki, jak czas dojazdu do ścisłego centrum czy odpowiednie otoczenie.

Poza tym warto zaznaczyć, że nowe mieszkania najlepiej sprzedają się właśnie na tych obszarach również ze względu na wielkości dostępnej oferty. Tam gdzie jest ona bogata klienci mają, w czym wybierać i łatwiej mogą znaleźć wymarzone lokum spełniające ich wymagania. Podaż nowych jednostek mieszkalnych na Białołęce jest najwyższa w Warszawie. Również w Krakowie wszystkie wymienione dzielnice znajdują się w czołówce, jeśli chodzi o liczbę dostępnych mieszkań deweloperskich.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj