W pierwszym kwartale 2012 przyznano kredyty w Rodzinie na swoim na kwotę blisko 1,5 mld zł

Jeszcze tylko przez niecałe siedem miesięcy, które zostały do końca bieżącego roku będzie można skorzystać z programu Rodzina na swoim. Warto sprawdzić, czy zmiany, jakie weszły w życie 31 sierpnia 2011 r. już przyczyniły się do wyraźnego ograniczenia liczby kredytów z rządowym wsparciem, czy też Polacy starają się wykorzystać pozostały czas chętniej zaciągając kredyty z dopłatą.

Od 2007 r. do końca marca 2012 r. przyznano łącznie blisko 145 tys. kredytów mieszkaniowych na preferencyjnych warunkach. Główny zadaniem tego programu była poprawa sytuacji mieszkaniowej głównie młodych znajdujących się jeszcze na dorobku małżeństw, starających się o swoje pierwsze wspólne mieszkanie. W rzeczywistości jednak z dofinansowania kredytu korzystały również starsze osoby, a nawet te powyżej 60 roku życia. Poniżej przedstawiono dane dotyczący liczby i wartości przyznanych zobowiązań kredytowych w Rodzinie na Swoim, do końca marca bieżącego roku.

Liczba i wartość kredytów udzielonych w programie Rodzina na swoim, stan na 31 Marca 2012 r.

Źródło: bgk.pl

Większość kredytów hipotecznych przyznawanych wraz z rządowym wsparciem została wykorzystana na zakup mieszkania na rynku wtórnym. Warto jednak odnotować, że liczba zobowiązań hipotecznych na zakup nowego lokalu mieszkalnego zaczęła się za to wyraźnie zwiększać od 2009 r. Taki rozwój wypadków wynika z faktu, że dzisiaj coraz trudniej jest znaleźć lokum mieszczące się w obecnych limitach cenowych, zwłaszcza na rynku wtórnym. Dostępne są najczęściej lokale w kiepskim stanie technicznym, z przeznaczeniem do remontu. Jeżeli chodzi o sytuację na rynku pierwotnym, to od pewnego czasu pojawiają się już inwestycje deweloperskie oferujące nowe jednostki mieszkalne w cenach umożliwiających skorzystanie z preferencyjnych warunków kredytowych. Niestety zazwyczaj dotyczy to jednak kilku wybranych lokali w danym budynku, które są traktowane przez deweloperów, jako reklama całego projektu. Często zdarza się, że niższe ceny, spełniające obecne wymogi Rodziny na swoim są oferowane w przypadku szybkiej wpłaty całości lub większej części całkowitej kwoty za nowe M. Spełnienie takich warunków jest jednak oczywiście trudne, gdy lokal ma zostać zakupiony na kredyt.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj