W Warszawie deweloperzy budują największe projekty

Największe inwestycje deweloperskie pod względem liczby mieszkań przypadających na jeden projekt są zlokalizowane w Warszawie. Stolica pod tym względem zostawia daleko w tyle Wrocław i Kraków.

Warto sprawdzić, jak liczba budynków deweloperskich przekłada się na ofertę lokali mieszkalnych w rejonach wymienionych miast.

Jak widać liczba inwestycji nie zawsze musi bezpośrednio przekładać się na wielkość oferty mieszkaniowej. Tak jest w Warszawie, gdzie najwięcej projektów w sprzedaży znajduje się na Mokotowie, a jednocześnie wybór lokali mieszkalnych jest najszerszy na Białołęce. Z kolei w grodzie Kraka najliczniejsza oferta mieszkaniowa zlokalizowana jest w Podgórzu, a najwięcej obiektów deweloperskich znajduje się w Dębnikach. Inaczej wygląda sytuacja we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska na terenie Krzyków jest zarówno najwięcej nowych budynków wielorodzinnych, jak i mieszkań do kupna.

Fakt, że ilość inwestycji nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w liczbie wystawionych na sprzedaż nowych mieszkań jeszcze wyraźniej widać na terenie krakowskiego Starego Miasta. Dzielnica ta zajmuje odległe miejsce pod względem bezwzględnej sumy oferowanych lokali z pierwszej ręki. Z drugiej strony liczba inwestycji jest tutaj większa niż w Krowodrzy, czy nawet Grzegórzkach, gdzie dostępnych jest kilkakrotnie więcej jednostek mieszkalnych. Wynika to z faktu, że w tym rejonie obecnie występuje już zwarta zabudowa. Problem z terenami pod duże projekty powoduje, że częściej można tutaj spotkać właśnie mniejsze, kameralne inwestycje. Taka sytuacja jest też niewątpliwie spowodowana przez wysokie ceny centralnie położonych działek. Sprawiają one, że deweloperzy sytuują w tym rejonie więcej projektów o charakterze apartamentowym, które często oferują mniej lokali, ale za to o większej od przeciętnej powierzchni.

Rejony poszczególnych miast z największą liczbą inwestycji i największą liczbą mieszkań dostępnych na rynku pierwotnym, II kwartał 2011 r.

Miasto Średnia liczba mieszkań przypadająca na jedną inwestycję Rejon z największą liczbą inwestycji Rejon z największą liczbą mieszkań
Warszawa 49 Mokotów Białołęka
Kraków 30 Dębniki Podgórze
Wrocław 41 Krzyki Krzyki

Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy. II kwartał 2011 r.” dla poszczególnych miast

Zaloguj się Logowanie

Komentuj