Z farbą na ścianę

Pędzel i wałek malarski oraz wybrany kolor farby emulsyjnej to podstawowy zestaw do odmalowania domu. Podstawowy, ale nie zawsze wystarczający. Różne koncepcje i techniki dekorowania, a także właściwości samych ścian wymagają często odmiennego, indywidualnego podejścia.

Farba niejedno ma imię

W domowych wnętrzach najczęściej stosuje się bezpieczne, odporne na uszkodzenia i wydajne farby emulsyjne (dyspersyjne). Mają one wygładzić powierzchnię ściany, zakryć ewentualne niedoskonałości, a przede wszystkim nadać jej atrakcyjny wygląd. Emulsje można podzielić na farby akrylowe, lateksowe oraz winylowe. Te ostatnie są najmniej odporne na ścieranie, a ponadto słabo przepuszczają parę wodną. Dlatego lepiej nie stosować ich w miejscach narażonych na częste zabrudzenia czy w okolicy mokrych przestrzeni (łazienka, kuchnia). Skład i specyfika zastosowanej odmiany ma znaczenie zarówno dla rodzaju pokrywanej powierzchni, jak i przeznaczenia całego pomieszczenia. Popularnym rozwiązaniem stosowanym do wielu rodzajów ścian jest wykorzystanie właściwości różnych systemów dekoracyjnych.

Jedna ściana, wiele możliwości

- Skuteczne i atrakcyjne wizualne pokrycie zapewniają farby akrylowo lateksowe, łączące dużą wytrzymałość i elastyczność – zauważa Bartosz Gołaszewski z firmy Cameleo, producenta farb i tynków dekoracyjnych – Oczywiście w ramach tej odmiany farb występuje wiele produktów, charakteryzujących się określoną siłą krycia, przyczepnością, odpornością na wodę i zabrudzenia, parametrami aplikacyjnymi, stopniem połysku czy przeznaczeniem. Można więc, według uznania, wybrać matowe pokrycie sprawdzające się najlepiej na suficie, jednolite wykończenie do różnych powierzchni lub dekorację właściwą dla konkretnych pomieszczeń, jak kuchnie i łazienki. Dodatkowych walorów estetycznych i praktycznych nadaje zastosowanie farb strukturalnych, których specjalna konsystencja nadaje ścianie charakterystyczny, piaskowy wygląd. Pozwalają one przy tym niwelować ewentualne nierówności na pokrywanej powierzchni. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań w mieszkaniach są też tynki dekoracyjne, wprowadzające do wnętrz różnorodne style i trendy dekoracyjne. Można je wizualnie i funkcjonalnie dostosować do specyfiki pomieszczenia, tworząc w nim niebanalną aranżację.

Wiele możliwości, różne działania

Szeroka gama możliwych do wykorzystania systemów dekoracji pozwala zaaranżować niepowtarzalny i dogodny dla użytkowników wystrój. Ostateczny efekt powstaje jednak, nie tylko dzięki odpowiednio dobranym materiałom malarskim, lecz także na skutek właściwej ich aplikacji. Ułatwieniem, a w niektórych przypadkach koniecznością, jest poprzedzenie właściwego malowania, zagruntowaniem ściany farbą podkładową, która wyrównuje i redukuje chłonność podłoża. Wybór koloru tworzonej aranżacji jest zawsze kwestią indywidualną. Można przy tym zastosować od razu farbę o określonym kolorze lub też zdecydować się na zabarwienie białej bazy odpowiednio dobranym pigmentem. Ogromna liczba dostępnych barw oraz możliwość sprawdzenia na komputerze, jak komponują się one z resztą aranżacji, pozwala bardzo precyzyjnie określić ostateczny wygląd malowanej powierzchni. Całość warto dodatkowo zabezpieczyć, nakładając specjalny lakier bezbarwny lub dekoracyjny. Na udany remont mieszkania składa się wiele etapów i zabiegów, które dają liczne perspektywy aranżacyjne, ale wymagają przemyślanych działań oraz doboru odpowiednich materiałów.

1 Komentarz

  1. Bazyli

    21 maja 2022 at 18:14

    Malowałem na biało śnieżką eko. Zarówno ściany jak i sufity. Fajnie się nią maluje bo jest gęsta i nie chlapie. Dobrze kryje. Spokojnie można zmywac z niej zabrudzenia i nic złego się nie dzieje.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj