Zalety i wady ogrzewania elektrycznego

Onninen

Onninen

Koszty ogrzewania są jedną z większych pozycji, jeśli chodzi o ogólne koszty standardowe eksploatacji domu jednorodzinnego oraz większości lokali użytkowych. Dyskusje na temat tego, jakie są optymalne formy ogrzewanie, są bardzo burzliwe, zaś ogrzewanie elektryczne budzi w nich zdziwienie i dezaprobatę. Większości osób ogrzewaniem prądem kojarzy się jako bardzo drogie i nieefektywne. Po części takie osoby mają rację, jednak każdy medal ma dwie strony, a w tym przypadku jest to wyjątkowo widoczne. Kwestia opłacalności ogrzewania elektrycznego nie może być nigdy rozpatrywana, jako wyrwana z kontekstu, gdyż w niektórych budynkach takie ogrzewanie będzie się opłacało, a w innych nie. Trzeba też zwrócić uwagę, że kwestia opłacalności nie zawsze jest priorytetem, gdyż wiele osób patrzy również na wygodę, a w tym kontekście ogrzewanie prądem ma wiele zalet.

 

Jakie są zalety ogrzewania elektrycznego?

Największą zaletą ogrzewania elektrycznego jest wygoda jego użytkowania. Właściwie wystarczy, aby budynek był podłączony do sieci energetycznej i można już zacząć ogrzewać dom. Wystarczy kupić, stosunkowo niedrogie grzejniki na prąd, które można swobodnie przenosić. Na rynku występują grzejniki różnego rodzaju, co sprawia, że można wybrać grzejnik o odpowiedniej mocy, który będzie w stanie ogrzać nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Ogrzewanie elektryczne można także połączyć z ogrzewaniem podłogowym, co było modne jeszcze dwadzieścia lat temu, gdy prąd był stosunkowo tani. Takie rozwiązanie również jest przede wszystkim wygodne, gdyż nie wymaga budowania kotłowni, ani wstawiania pieca. Wystarczy podłączyć instalację do sieci energetycznej. Użytkowanie takiego ogrzewania również jest bardzo łatwe, gdyż sprowadza się do włączenia i ustawienia termostatu. Nie trzeba zatem dbać o zapewnienie opału, regularne podkładanie do pieca, a także czyszczenie i konserwowanie go. Sama instalacja ogrzewania podłogowego działająca na prąd, jest właściwie bezobsługowa. Zaletą tego typu ogrzewania jest także to, że nie jeśli chce się okresowo podgrzewać jakieś pomieszczenie, wystarczy kupić odpowiedni grzejnik, a nie trzeba od razu budować całej instalacji, która w wielu przypadkach byłaby całkowicie nieopłacalna.

Wady ogrzewania elektrycznego

Trzeba jednak zauważyć, że ogrzewanie elektryczne ma również kilka wad. Są to:

  • Stosunkowo wysokie koszty w długim terminie – ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej, koszty ogrzewania na dłuższą metę są dość wysokie.
  • Mała opłacalność dla dużych budynków – ogrzewanie prądem dużych budynków jest kompletnie nieopłacalne.
  • Podatność na wahania cen – ceny energii elektrycznej potrafią być bardzo niestabilne, nawet bardziej od cen innych źródeł energii wykorzystywanych do ogrzewania, co bardzo wpływa na nieprzewidywalność kosztów ogrzewania w przyszłych sezonach.

Jak widać, to rozwiązanie ma swoje wady, jak i zalety. Każdy musi przeanalizować, na czym mu najbardziej zależy i podjąć decyzję indywidualnie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj