Zwiększa się liczba nowych projektów deweloperskich

Jak wynika z w najnowszej edycji raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy” na koniec I kwartału 2012 r. w Warszawie w sprzedaży znajdowało się około 400 inwestycji deweloperskich.

W Krakowie osoby zainteresowane kupnem nowego lokum miały do wyboru niecałe 300, a we Wrocławiu ponad 200 projektów mieszkaniowych. Poniżej przedstawiono zestawienie zawierające liczbę nowych projektów deweloperskich, które trafiły do sprzedaży od I kwartału 2011 r. do I kwartału 2012 r. oraz liczbę mieszkań dostępnych w nowych inwestycjach na koniec marca.

Liczba nowych inwestycji mieszkaniowych w poszczególnych miastach, I kw. 2011 r. – I kw. 2012 r.

Źródło: Raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy” dla poszczególnych miast, Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A

Jak widać na przestrzeni trzech pierwszych miesięcy bieżącego roku zwiększyła się liczba projektów deweloperskich, jakie trafiły na rynek w Warszawie, Łodzi i Poznaniu. Z kolei w Krakowie, Wrocławiu oraz Gdańsku liczba ta obniżyła się. Należy zaznaczyć, że porównywanie samej liczby inwestycji może być jednak mylące, gdyż nie zawsze musi się ona przekładać na wielkość oferty mieszkaniowej. Inwestycje deweloperskie mogą się bardzo różnić, także wielkością poczynając na tych złożonych z jedynie kilku lokali, a kończąc na wielkich osiedlach składających się nawet z kilkuset mieszkań.

Zdecydowanie największe projekty deweloperskie powstają w stolicy. W Warszawie przeciętny mieszkaniowy projekt deweloperski, w którym była prowadzona sprzedaż w okresie od stycznia do marca składał się ze 134 lokali. W Gdańsku liczba ta wynosiła 110, z kolei we Wrocławiu i Poznaniu 88. W Łodzi na inwestycję przypadały średnio 85, a w Krakowie 78 jednostek mieszkalnych. Warto także zaznaczyć, że na wielkość realizowanych projektów wpływ ma również lokalizacja. Duże osiedla zazwyczaj sytuowane są w peryferyjnych dzielnicach. Z kolei w centrum, gdzie ziemia jest droższa oraz trudniej o znalezienie odpowiedniej działki więcej jest mniejszych inwestycji, składających się z kilkunastu bądź też nawet czasem kilku mieszkań.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj