„Inteligentne” domy w Rosji

Budowa „zielonych” domów z wykorzystaniem systemów oszczędzania energii zyskuje co raz większ popularność. Eksploatacja eko-domów jest korzystna przede wszystkim dla konsumentów. Wydatki na zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną zmniejszają się o 35%, a na ogrzewanie – do 40%.

Inwestorzy zaś oceniają to, jako lokatę z długoterminową perspektywą, mówi kierownik projektu w firmie Promo Estate Aleksandr Koroliow: „W budowie nieruchomości biznesowych w Rosji co raz więcej wykorzystuje się energetycznie efektywne rozwiązania, gdyż ludzie zaczynają liczyć pieniądze. Oni rozumieją, że jeśli teraz zainwestują trochę więcej pieniędzy, to te pieniądze szybko się zwrócą”.

W Rosji pomysł ekologicznego budownictwa utrzymuje się na razie na poziomie państwa i biznesu. Wśród prostych obywateli interes dopiero co zaczyna się rozwijać. Wynika to z tego, że „zielone” budownictwo zaczęło się pojawiać w Rosji niedawno i większość ludzi nie zdążyło jeszcze docenić zalet tego projektu. W obecnym momencie realizowane są pilotażowe projekty na Olimpiadę Zimową w 2014 roku w Soczi i dla centrum innowacji „Skolkovo”.

W całej Rosji zarejestrowano już ponad 50 obiektów mających otrzymać „zielone” certyfikaty o standardzie międzynarodowym. W ciągu najbliższych lat ta liczba znacząco wzrośnie, zapewnia członek zarządu Rosyjskiej Rady Budownictwa Ekologicznego Aleksiej Poliakow: „Biznesmeni, towarzystwa budowlane i inwestorzy muszą zrozumieć i wykorzystać przewagę konkurencyjną, którą daje budownictwo ekologiczne. Ideologia ochrony środowiska będzie promowana wśród władz, biznesu i społeczeństwa”.

W „zielonych” domach wykorzystywana jest energia słońca lub wiatru, w zależności od klimatu kraju. Do budowy wykorzystywane są tylko kamień i drewno, a przy tym uwzględnia się krajobraz miejscowości i rozmieszczenie źródeł wodnych. W domach zainstalowane są autonomiczne systemy oczyszczania ścieków, system wymiany powietrza i specjalne okna.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj