Telewizor na miarę naszych oczekiwań

dziecko-przed-telewizorem

Telewizor na miarę naszych oczekiwań

Współczesne telewizory to już nie tylko odbiorniki sygnału telewizyjnego, ale prawdziwe centra rodzinnej rozrywki. Możemy wybierać spośród telewizorów z ekranem LCD i OLED, płaskim lub zakrzywionym, w rozdzielczości Full HD lub Ultra HD, z technologią Smart TV lub bez niej… Wybór jest naprawdę ogromny, a ilość parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów – może przytłoczyć. Jaki powinien być dobry telewizor? Które jego cechy są najistotniejsze? Jak wybrać telewizor, by nie żałować wydanych nań pieniędzy?

Wyświetlacz LCD czy OLED?

Zdecydowanie tańsze są telewizory z wyświetlaczem LCD – choć i wśród nich zdarzają się modele droższe, z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi lub kropkami kwantowymi. LCD (czyli z ang. Liquid Crystal Display) to obecnie standardowe wyświetlacze wysokiej jakości, co do których zastrzeżenia mogą mieć osoby z bardzo wyczulonym zmysłem wzroku, odbierające nawet minimalne różnice odcieni. Wyświetlacze OLED to wyświetlacze z organicznymi diodami LED, pozwalające na bardzo wierne odwzorowywanie kolorów, w tym głębokiej czerni. Wyświetlacze OLED to wciąż, ze względu na stosunkowo wysokie ceny (podstawowe modele telewizorów z tym rodzajem wyświetlaczy kosztują co najmniej kilkanaście tysięcy), technologia przyszłości, choć już dostępna w większości dobrych sklepów RTV.

Ekran zakrzywiony czy płaski?

Zakrzywione ekrany to stosunkowo nowe rozwiązanie, pozwalające na „zanurzenie się” w oglądanym obrazie, a co za tym idzie – głębsze jego przeżywanie. Inspiracją do stworzenia takich właśnie ekranów były naturalne krzywizny ludzkiego oka – dzięki odpowiednio zakrzywionemu ekranowi, każda część oglądanego obrazu jest w takiej samej odległości od naszych oczu. Z powyższych plusów zakrzywionego ekranu wynika również jego minus – telewizor powinien być ustawiony na wprost oczu telewidza, a to staje się niemożliwe, gdy oglądamy go w więcej niż dwie osoby. Dlatego wciąż chętniej kupujemy telewizory z ekranami płaskimi – są tańsze i zdecydowanie bardziej uniwersalne i ustawne, choć oczywiście nie tak efektowne jak ich zakrzywione odpowiedniki.

Rozdzielczość i przekątna

Rozdzielczość to parametr określający szczegółowość obrazu, który jest wyświetlany na ekranie – podawane rzędy cyfr określają liczbę jednokolorowych punktów (pikseli) składających się na każdy wyświetlany obraz (parametry podawane przez producentów dotyczą zawsze obrazu statycznego!). HD (High Definition) to umowne określenie, odnoszące się najczęściej do umiejętności wyświetlania wysokich rozdzielczości, m.in. przez telewizory właśnie. Przyjęto, że HD to rozdzielczość nie mniejsza niż 720, Full HD to rozdzielczość rzędu 1080, a Ultra HD (nazywane również 4K) to rozdzielczość 2160. Full HD to około 2 milionów pikseli wyświetlanych równocześnie, a Ultra HD – ponad 8 milionów. Bezdyskusyjnie więc rozdzielczość Ultra HD to gwarancja bardzo szczegółowego obrazu. Nie dajmy się jednak zwieść liczbie pikseli – to, czy dostrzeżemy różnice w szczegółowości obrazu zależy od innych czynników i parametrów, przede wszystkim od: przekątnej ekranu telewizora oraz odległości w jakiej zostanie on ustawiony od osób go oglądających. Zmierzmy odległość szafki RTV lub ściany, na której zawiśnie telewizor od kanapy i foteli, na których będą siedzieć potencjalni telewidzowie, a następnie dobierzmy ekran o odpowiedniej przekątnej i rozdzielczości. Przyjmuje się, że optymalna odległość ludzkiego oka od 1-calowego ekranu wynosi 4,2 cm (w przypadku telewizorów Ultra HD – dystans skraca się o połowę). Posiadając tę wiedzę łatwo przeliczymy, że np. od ekranu telewizora 55-calowego (najpopularniejszy obecnie rozmiar) powinno dzielić nas 2,3 metry (w przypadku wyświetlacza Ultra HD – nieco ponad metr).

Telewizor inteligentny, mniej czy bardziej?

Tzw. Smart TV to rozwiązanie pozwalające zsynchronizować kilka multimedialnych sprzętów, podłączyć telewizor do Internetu i niemal bez ograniczeń korzystać z rozmaitych aplikacji, dodatkowych usług (m.in. Netflixa, Playera lub Ipli), przeglądać strony internetowe, robić zakupy, korzystać z portali społecznościowych, a nawet sterować telewizorem za pomocą smartfona lub odpowiednich gestów… Smart TV to rozwiązanie zyskujące rzesze fanów wśród młodszych użytkowników. Osoby starsze oraz tradycjonaliści korzystający z telewizora wyłącznie jako odbiornika telewizji naziemnej, kablowej lub satelitarnej – mogą świadomie zrezygnować z funkcji smart.

Porównywarka telewizorów

Jeżeli nie możemy się zdecydować – skorzystajmy z profesjonalnej podpowiedzi. Dobra porównywarka telewizorów dostępna jest np. tutaj: http://www.lg.com/pl/telewizory/compare-telewizory. Dzięki temu intuicyjnemu narzędziu, w zaledwie kilka sekund dostaniemy kilka lub kilkanaście propozycji telewizorów – jeden z nich z pewnością zaspokoi nasze oczekiwania i potrzeby. Wystarczy określić pożądany rozmiar ekranu telewizora (od 32” do 65” i więcej) i kliknąć w ikonkę „wyślij”. Wybrane spośród propozycji modele można „dodać do porównania”, by następnie, w czytelnej tabeli – wygodnie porównać wszystkie dane techniczne. Jeżeli korzystamy z zaawansowanych wyszukiwarek, które umożliwiają przefiltrowanie najważniejszych parametrów – koniecznie zaznaczmy do zestawienia: przekątną ekranu, rozdzielczość nominalną, zakrzywiony lub prosty ekran, technologię wykonania, moc głośników, liczbę złącz HDMI oraz liczbę złącz USB, wbudowany tuner, Smart TV (jeśli go potrzebujemy).

Każdy z nas jest inne i inne ma preferencje co do sposobu spędzania wolnego czasu. Wybór odpowiedniego telewizora zawsze zacznijmy od przeanalizowania celów, do których będziemy go wykorzystywać. Gracz będzie szukał telewizor z krótkim opóźnieniem, miłośnik filmów – telewizora wiernie odwzorowującego kolory, a kibic sportowy – odbiornika z wysokim stopniem upłynnienia obrazu. Pod naszym dachem mieszka i gracz, i kinoman i kibic sportowy? Potrzebujemy telewizora najwyższej klasy!

Zaloguj się Logowanie

Komentuj